Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Buna ziua,
Exista vreun termen de clasare a cercetării disciplinare? Eu sunt cercetat disciplinar din Iulie si nici pana in prezent nu am primit un raspuns. Ce as putea face in situația asta deoarece șefii se fac ca ploua?
Multumesc
Kawasaki, utilizator
Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
Buna seara,
Multumesc pentru raspuns as vrea sa va mai întreb e posibil sa dureze "ancheta" mai mult de cele 6 luni de la producerea faptei? E posibil ca ei sa nu dorească sa ajunga cu mine in tribunal si sa lungească "ancheta"?
Multumesc,
Nu are cum sa depășească 6 luni, întrucât Codul muncii prevede un termen maxim de aplicare a sancțiunii de 6 luni de la data săvârșirii faptei.
Cornel Vasile a scris:
Buna ziua, daca am avut concediu medical o luna, comisia se poate lega de acesta si poate prelungi termenul de 6 luni cu inca o luna?

Nu are cum sa depășească 6 luni, întrucât Codul muncii prevede un termen maxim de aplicare a sancțiunii de 6 luni de la data săvârșirii faptei.

Comisia trebuia sa anunte ca pe durata concediului medical, se suspenda si cercetarea disciplinara.