Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident fără victime anunțat la 112, înțelegere ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident fără victime anunțat la 112, înțelegere pentru soluționare amiabilă încălcată ulterior de șoferul lovit. Cum se poate apăra celălalt șofer?

Buna ziua,
- Un accident fara victime (Soferul A = lovire din spate,la o frana brusca a soferului B, ce rula in fata).
- Soferul A (care a lovit) suna la 112 si anunta accidentul.Este intrebat daca sunt victime si daca soferul B (cel lovit) are nevoie de ingrijiri medicale. Niciunul nu are nevoie de ingrijiri medicale. Astfel ca Politia spune ca nu trimite un echipaj acolo si sa mearga la Biroul Tamponari,in 24 ore.
De asemenea,masina celui ce a lovit,este dotata cu sistem de alertare in caz de accident si suna instant la reprezentanta plus la 112. Aceleasi intrebari,aceleasi raspunsuri,aceleasi indrumari.

- Soferii se inteleg pt solutionarea amiabila a incidentului.
- Ramane stabilit sa se vada a doua zi la Biroul Tamponari auto.
- Soferul A (cel ce a lovit din spate) pleaca .
-Soferul B (cel lovit), ulterior plecarii soferului A, suna la ambulanta si cere salvarea la locul accidentului.
Astfel,se anunta din nou la 112,de catre medici.
A doua zi,cand soferul A,merge la Biroul Tamponari Auto,afla de toate detaliile si de faptul ca este invinuit de "Parasirea locului accidentului".
I se retine permisul si i se da o dovada FARA DREPT DE A CONDUCE.
Dupa 30 zile,merge la Parchet,sa solicite o dovada CU DREPT DE CONDUCERE.
Nu i se da. I se da o Ordonanta prin care procurorul respinge cererea de acordare a dreptului de circulatie - pe art.196 alin.(2,3) CP si art.338 alin.(1.) CP.
In acest caz,ce se poate face,pentru a obtine dreptul de a conducere ?
In situatia data,ce urmari ar putea fi ?
Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Cat dureaza cercetarile aveti dreptul de circulatie suspendat.
Fara a face o analiza a situatiei de fapt, va pot spune ca in situatia in care veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Multumesc.
Practic,nu am parasit locul accidentului.Am sunat la 112,a sunat la 112 si operatorul de la reprezentanta auto. Au spus ca nu vine niciun echipaj,intrucat nu sunt victime si nici nevoie de ambulanta.
Dupa ce am stabilit ca ne vedem dimineata la Biroul Tamponari,am plecat. Nu am stiut ca soferul respectiv a mai ramas si a sunat la ambulanta - schimband astfel adevarul.
Pot dovedi ora accidentului,ora la care a sunat operatorul auto,ora la care am sunat eu la 112.
Este posibil sa pot obtine o inregistrare a convorbirilor,de la 112 ? Cum trebuie sa procedez in acest caz ? Cui ma pot adresa ?
Daca organul de up dispune ca urmărirea penală să se efectueze în continuare faţă de dvs si veti capata calitatea de suspect, veti avea drepturi si obligatii specifice, printre care dreptul de a propune administrarea de probe pe care le considerati utile solutionarii cauzei.
Am inteles.
Stiti cumva cum pot obtine inregistrarile de la 112 ? Convorbirea de la acel moment. Asa s-ar clarifica totul !
Multumesc pentru timpul acordat.
Costi2017, utilizator
Pai tocmai asta v-am spus, sa solicitati in probatiune cand o sa fie momentul.
Doar organul de up poate obtine astfel de probe.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat