Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zilieri

Buna ziua!
In legea 52 / 2011 se specifica ca zilierii pot munci maxim 90 zile intr-un interval de 12 luni. Acestea pot fi si consecutive sau trebuie sa se respecte repausul saptamanal de 48 ore ca la salariati?
In cazul zilierilor minori care pot munci maxim 6 ore /zi si 30 ore / saptamana, plata acestora se face la nivel de 8 ore / zi?
Va multumesc!
Vioreld, utilizator
Pot fi consecutive.