Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incompatibilitate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incompatibilitate

Judecătorul care a dat o sentință pe fond la judecătorie , sentinta de renuntare la aplicarea pedepsei pentru doua infractiuni dintre care una de ultraj contra politistului poate judeca ca judecător de camera o soluție de renuntare la urmarirea penala pentru infracțiunea de mărturie mincinoasă a unui martor care a declarat mincinos în cauza de ultraj , facandu-i-se plângere de catre politistul care a fost ultragiat, va rog sa- mi răspundeți!
Care este intrebarea?
Judecătorul care a dat o hotărâre pe fond poate soluționa în camera preliminară o renuntare la urmărirea penală pentru o infracțiune de mărturie mincinoasă care a fost făcută de martor în cursul primului proces adica cel de ultraj!