avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reținere din salariu valoare tichete de masă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reținere din salariu valoare tichete de masă

Buna seara. Doresc sa va intreb daca este normal sa se retina din salariul net contravaloarea tichetelor de masa in conditiile in care tichetele aferente lunii trecute au fost in valoare de 240 lei, suma ce a fost retinuta integral din salariu?
Va multumesc.
Ultima modificare: Luni, 18 Decembrie 2017
Dan_V, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:39, 19 Decembrie 2017
Nu este deloc normal, ba mai mult, dupa parerea mea, este ilegal.
Cred ca vi s-a retinut impozitul....postati datele din stat sau din fluturasul de salariu.
Din salariu net 3625 m-i s-a scazut contravaloarea retinerii tichetelor 240. Rest platit=3385 lei. Este normal?
Nu este corect ... puteti sesiza ANAF-ul si ITM-ul.
Daca in salariul net de 3625 este cuprinsa si valoarea tichetelor de masa, atunci este corect.

Alte discuții în legătură

Salariu bogdan2309 bogdan2309 La un salariu brut realizat de 3798 lei cu tichetele de masa incluse in el am ramas cu un salariu net de 2307 lei. Am primit un avans de 600 lei iar rest de ... (vezi toată discuția)
Cine trebuie să plătească valoarea bonurilor de masă? angajatorul soțului meu le scade valoarea din salariu Gianina Nicoleta Gianina Nicoleta Sotul meu are salariul min pe economie 1900Ron(1100net)+ bonurile de masa 21x15.18Ron...cu ce drept angajatorul scade din salariu bonurile de masa.(are ... (vezi toată discuția)
Retineri pe fluturasul de salariu iliuta69 iliuta69 Va prezint o situatie din fluturasul de salariu la jumate de norma :Tichete de masa 11 buc 104 lei Total taxe (imp,cas ,somaj,sanatate) 554 Retineri tichete ... (vezi toată discuția)