Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reținere din salariu valoare tichete de masă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reținere din salariu valoare tichete de masă

Buna seara. Doresc sa va intreb daca este normal sa se retina din salariul net contravaloarea tichetelor de masa in conditiile in care tichetele aferente lunii trecute au fost in valoare de 240 lei, suma ce a fost retinuta integral din salariu?
Va multumesc.
Dan_V, utilizator
Nu este deloc normal, ba mai mult, dupa parerea mea, este ilegal.
Cred ca vi s-a retinut impozitul....postati datele din stat sau din fluturasul de salariu.
Din salariu net 3625 m-i s-a scazut contravaloarea retinerii tichetelor 240. Rest platit=3385 lei. Este normal?
Nu este corect ... puteti sesiza ANAF-ul si ITM-ul.
Daca in salariul net de 3625 este cuprinsa si valoarea tichetelor de masa, atunci este corect.