avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie cu salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie cu salariu

Exista un act normativ care restrictioneaza cumulul pensiei cu salariul in institutiile bugetare?
Cel mai recent răspuns: rburlaro , utilizator 17:08, 29 Decembrie 2017
Din acelasi act normativ, recte Legea 217 din 17 noe 2017, conform art 1 care modifica art 114 din legea 263/2010, referitor la cazurile cand se suspenda plata pensiei, reiese ca nu au dreptul sa [/b]imi suspende pensia. Se bat cap in cap doua articole . Citez : " 1. La articolul 114 alineatul (1), literele b), c), e), f) şi h) se modifică şi vor avea următorul cuprins:

...............................................................................................................
f) pensionarul de invaliditate, încadrat în gradul III de invaliditate, precum şi copilul pensionar de urmaş, încadrat în gradul III de invaliditate, realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) şi b) sau pct. II, depăşind jumătate din programul normal de lucru al locului de muncă respectiv;"
Mergand pe filiera logica, eu nu indeplinesc conditiile de suspendare, deoarece nu depasesc jumatate din programul normal de lucru. Prin urmare, ceea ce nu se suspenda, merge inainte :)
Ultima modificare: Vineri, 29 Decembrie 2017
rburlaro, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata partiala eugeniaszilagyi eugeniaszilagyi la pensionarea anticipata partiala mai aidreptul sa ai alte venituri ? (vezi toată discuția)
Pensie anticipata fara penalizare Lapadatescu Lapadatescu Daca am pensie anticipata fara penalizare ( peste 42 de ani de cotizatie) pot sa mai lucrez? (vezi toată discuția)
Munca dupa pensie anticipata ella.tudor ella.tudor Asistent medical ,pensie anticipata partial,v@rsta 57,7 ani si vechime 39 ,2 ani.Dupa obtinerea pensiei anticipata partial din sector stat se mai poate lucra ... (vezi toată discuția)