Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie cu salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie cu salariu

Exista un act normativ care restrictioneaza cumulul pensiei cu salariul in institutiile bugetare?
Din acelasi act normativ, recte Legea 217 din 17 noe 2017, conform art 1 care modifica art 114 din legea 263/2010, referitor la cazurile cand se suspenda plata pensiei, reiese ca nu au dreptul sa [/b]imi suspende pensia. Se bat cap in cap doua articole . Citez : " 1. La articolul 114 alineatul (1), literele b), c), e), f) şi h) se modifică şi vor avea următorul cuprins:

...............................................................................................................
f) pensionarul de invaliditate, încadrat în gradul III de invaliditate, precum şi copilul pensionar de urmaş, încadrat în gradul III de invaliditate, realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) şi b) sau pct. II, depăşind jumătate din programul normal de lucru al locului de muncă respectiv;"
Mergand pe filiera logica, eu nu indeplinesc conditiile de suspendare, deoarece nu depasesc jumatate din programul normal de lucru. Prin urmare, ceea ce nu se suspenda, merge inainte :)
rburlaro, utilizator