Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Din cele 21 de zile de co patronul poate sa te bage 5 zile in co când vrea el fără să te întrebe doar prin afisare la panou asa a hotărât la toti angajați sau pot sa il iau când vreau eu
Art.144 C.mun.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz in serviciu.
Multumesc