avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Din cele 21 de zile de co patronul poate sa te bage 5 zile in co când vrea el fără să te întrebe doar prin afisare la panou asa a hotărât la toti angajați sau pot sa il iau când vreau eu
Cel mai recent răspuns: Danysorel , utilizator 18:21, 20 Decembrie 2017
Art.144 C.mun.
...
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz in serviciu.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu Gianinaionela Gianinaionela Ma poate obliga angajatorul sa imi iau concediu de odihna in perioada aleasa de el,fara sa ma intrebe si pe mine?! (vezi toată discuția)
Concediu odihna Nelus1976 Nelus1976 poate angajatorul sa ma bage in co fara planificare sau discutie?daca da cum? (vezi toată discuția)
Concediul de odihna camiluncan camiluncan buna seara, are dreptul un patron sa le impuna salariatilor sa-si ia fiecare cate 10 zile din concediul de odihna anul acesta si diferenta de 11 zile sa le ... (vezi toată discuția)