Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

buna seara,
are dreptul un patron sa le impuna salariatilor sa-si ia fiecare cate 10 zile din concediul de odihna anul acesta si diferenta de 11 zile sa le fie data in anul viitor adica in 2017 cand va considera patronul ? el sustine ca poate sa amane concediul de odihna timp de 18 luni , este corect el sa decida asta? ce se intelege prin:" în caz de forţă majoră sau pentru interese urgente care impun prezenţa salariatului la locul de muncă"? cum si cand vrea patronul?
va multumesc!

Art.144 C.mun.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz in serviciu.