avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrez la o cofetarie iar concediul nu il putem lua ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrez la o cofetarie iar concediul nu il putem lua cand vrem ...

Lucrez la o cofetarie iar concediul nu il putem lua cand vrem noi il luam cand vrea sefa cand decide sa inchida locatia nu mi se pare normal
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:06, 23 Ianuarie 2022
Art.144 C.mun.
...
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

E legal ce face administratora unei firme sa te bage in concediu de odihnă cum vrea ea sau cum vreau eu ca angajat sa mi organizez concediul Wathap Wathap Cum se face ca cererea de concediu sa fie legala si nu pe lista pe care sunt scrise numele la agajati care vor concediu in functie de luna ce urmează (vezi toată discuția)
Concediul de odihna camiluncan camiluncan buna seara, are dreptul un patron sa le impuna salariatilor sa-si ia fiecare cate 10 zile din concediul de odihna anul acesta si diferenta de 11 zile sa le ... (vezi toată discuția)