Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... ... cum se calculeaza venitul net ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

... cum se calculeaza venitul net ?

buna ziua ! va rog , lamuriti-ma :
1.obtin venituri din cedarea folosintei bunurilor [contract inchiriere pe perioada 01.09.2009 - 31.12.2009, lunar 330 ron ] ;
2.venit brut estimat = 1320 ron ;
3.cota forfetara de cheltuieli = 330 ron [ 25% din 1320 ron] ;
4.venit net estimat = 990 ron [1320-330] ;
5.plati anticipate cu titlu de impozit = 158 ron [ 16% din 990].

care este venitul [net ?] care trebuie declarat la completarea oricaror cereri de ajutor din partea statului [ ajutor de incalzire, alocatie monoparentala]?
va multumesc !
lady_3047 a scris:
care este venitul [net ?] care trebuie declarat la completarea oricaror cereri de ajutor din partea statului [ ajutor de incalzire, alocatie monoparentala]?

Buna ziua,
Conform teoriei contabile: Venitul net = Suma Veniturilor - Suma Cheltuielilor necesare si suficiente pentru a realiza strict acel venit.
La intrebarea Dvs. :
Se declara suma veniturilor incasate in perioada declaratiei din orice sursa legala (salariu, pensie, activitati independente, cedarea folosintei bunurilor, drepturi de autor, dividende, etc - orice alt venit declarat si impozabil).
Cu stima,
Salutare

Am o oferta de angajare in care sunt prezentate toate conditiile, printre care si partea financiara. Formularea este " venit net lunar ". Voi ce intelegeti prin asta?
Multumesc!