Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Sesizari
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Sesizari

Buna ziua. Zilele trecute am cumparat o masina de spalat la mana a doua . De la cineva care chipurile se ocupa cu asa ceva . Am ajuns acasa ,masina are ceva probleme ,omul nici nu mi-o repara nici nu mi-o schimba. Am inregistrat convorbirile cu el . Intrebarea mea e ,ce pot sa fac . Activitatea pe care o desfasoara nu e legala,nu are documente pe ce face el acolo . Sunt aproape sigura ca banii nu ii mai recuperez dar totusi ce pot face? Unde-l pot reclama? Inregistrarile telefonice constituie proba in instanta ? Nu am mers singura sa iau masina deci am si martor . Ce pot sa fac ?
~ Conținut șters la cerere ~
Mai greu ... si totusi care ar fi posibilitatile ? Ce as putea sa fac?
Atat timp cat este produs utilizat,cat dv nu detineti document care sa ateste starea tehnica la preluarea bunului este dificil sa solutionati astfel de spete
Este problematica distincta activitatea petrsoanei si starea tehnica a bunului achizitionat de dv,nu ati fost obligata singura ati materializat interesul de a achizitiona masina de spalat in starea tehnica pe care ati constatat-o inclusiv cu martorul dv...