Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzatie falsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzatie falsa

Buna seara! Am vandut un telefon mobil pe un site de anunturi online. Telefonul era intr-o stare foarte buna,dat find ca este un telefon de 2-3 ani. Am sunat sunat de catre o persoana de sex masculin dintr-un alt oras din Romania,care mi-a comunicat ca ar dori sa achizitioneze telefonul. Am expediat telefonul mobil cu serviciul de curierat de la posta romana. Vineri avea telefonul in mana deja destinatarul. In cursul acestei seri mi-a trimis mesaj ca i-am trimis un telefon praf si ca imi va face plangere la politie. Mentionez ca eram proprietarul telefonului de peste un an de zile si era in perfecta stare. Telefonul a mai fost folosit si de catre mama mea si poate sustine si ea ca era in stare perfecta. Daca persoana respectiva merge la politie si depune o plangere ce pot pati ? Persoana respectiva sustine ca cu ecranul telefonului ar fi o problema,dar eu am poze cu telefonul cand am expus anuntul pe internet si se vede CLAR ca ecranul merge si arata perfect. As dori niste sfaturi. Multumesc!
tincaflavius909 a scris:

am expus anuntul pe internet si se vede CLAR ca ecranul merge si arata perfect.

Sunt 2 aspecte distincte o poza care arata un telefon si functionarea acelui telefon
Pe internet nu aveati posibilitatea sa demonstrati gradul de functionare ale telefonului,starea display-ului,etc,calitati care nu pot fi constatate concret decat cu aparatul in mana ,deficientele fiind constatate de cumparator numai dupa achizitia bunului
Aspectul invocat ca telefonul a mai fost folosit si de mama dv,nu poate fi retinut ,deoarece intre momentul utilizarii de catre mama dv si cel al instrainarii pot intervenii varii situatii care sa conduca la defectiuni,deteriorarea acestuia si interesul proprietarului pentru valorificare
ynocentta, utilizator
Pai daca spune ca displayul nu merge si eu am poza cu telefon cu displayul cu poze si in meniu,nu sunt lucruri distincte deloc.
In plus,de vineri pana astazi nu mi-a spus nimic. In fine. Voi astepta sa vad ce se va intampla.Oricum am 2-3 martori care pot confirma ca telefonul a functionat perfect.
Nu este nevoie sa va suparati,in situatia in care dam curs interesului dv,analizam continutul topicului si ne exprimam opinia
Nu trebuie sa omiteti aspectul ca dv ,vedeti situatia din pozitie subiectiva
Dovada concreta ca telefonul nu se afla in stare tehnica buna,o demonstreaza nemultumirea cumparatorului si precizarea acestuia ca se va adresa autoritatii
De regula,in astfel de cazuri ,pentru a prezenta buna credinta si pentru a indeparta suspiciunea existentei de defectiuni la bunul tranzactionat ,vanzatorul in coletul postal anexeaza si dovada de la unitate service care sa ateste starea tehnica de functionare a bunului
Exista posibilitatea ca defectiunea la telefon sa fie independenta de vointa partilor ,sa fi aparut in timpul curieratului
Problema concreta consta in acea ca dv invocati cu martori ca telefonul in trecut a functionat - nu contesta nimeni ,iar cumparatorul sustine si probeaza cu aparatul telefonic ca acesta nu functioneaza conform caracteristici si parametri tehnici-dupa cum a rezultat din anuntul de pe site si din convorbirile directe
In situatia expusa cumparatorul este indreptatit ,in cazul in care nu solutioneaza amiabil,sa se adreseze cu plangere impotriva dv
In eventualitatea unei plangeri la politie,ramane ca autoritatea sa analizeze temeinic proba dv " 2-3 martori care pot confirma ca telefonul a functionat perfect" si pretentia cumparatorului ca telefonul este defect

ynocentta, utilizator
Nu m-am suparat deloc,dimpotriva,v-am cerut sfaturile. Normal,isi exprima si cumparatorul punctul lui de vedere,sau ma rog,ceea ce a vazut si a constatat. Eu cumpar si vand online de 5 ani si niciodata nu am avut nici o problema cu vreun produs vandut,am luat 1-2 tepe online dar cam asta a fost tot. Am discutat astazi deja cu un avocat si o sa vedem ce va fi.Multumesc pentru sfaturi si lamuriri oricum! O zi frumoasa va doresc tuturor