avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare apometre cu citire de la distanță. Am voie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare apometre cu citire de la distanță. Am voie să modific instalația de apă astfel încât să achiziționez un singur apometru?

Buna ziua!
Va rog, sa ma lamuriti in privinta unei chestiuni ...
Noua asociatie de proprietari, doreste sa moneteze prin intermediul unei firme autorizate, contoare noi de apa in toate apartamentele. Dupa spusele celor din administratie, ar vrea sa reduca/ stopeze pierderile de apa. Insa, costurile pt aceasta interventie sunt destul de mari si unii locatari ar fi de acord, altii nu... insa, cumva ar face un compromis sa puna (adica daca sare unul in balta, sa sara toata lumea).
Intrebarea mea este: ce art de lege, ma poate obliga sa montez apometru in fiecare baie si bucatarie... cand (zic eu) as monta doar unul singur la bucatarie si sa trag conducta sa intregistreze si pt consumul din baie?
Mentionez ca deja este un vecin, care are un singur apometru in casa, si intregistreaza consumul de apa de peste tot (baie + bucatarie).
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 21 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 14:14, 27 Decembrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atentie sporita cu interesul de eliminare supliment consum apa si instalarea de apometre cu citire radio
Aspectul ca tipul de apometre pe care intentionati sa il instalati prezinta facilitatea citirii prin unde radio nu are nici o legatura cu clasa de ptrecize apometre
Trebuie sa cunoasteti ca facturarea consumului per imobil este realizata in baza indexului inregsitrat de apometru de bransament care este de clasa de precizie ridicata tip C sau D
de regula in apartament se instaleaza apometre individuale de clasa de precizie scazute tip A sau B care nu inregistreaza toate consumurile ex picatura cu picatura,etc
Daca intradevar doriti eliminarea diferentelor de consum faceti efortul si instalati acelasi tip de apometru ca cel de bransament
Parcurgeti informatiile in domeniu pentru a va inform corect dedpre avantajele si mai ales despre dezavantajele apometrelor cu citire radio
Ultima modificare: Joi, 21 Decembrie 2017
ynocentta, utilizator
Buna Ziua,
Este buna ideea, daca montati apometre cu citire prin unde radio de o clasa superioara C (din aceiasi clasa cu ocontorul de bransamet) si va asigurati ca toate sunt montate asa cum spune producatorul fara a trece intr-o clasa inferioara deoarece nu sunt montate corect, si faceti citirea in aceiasi zi cu societatea furnizoare de apa veti avea diferente mai mici dar ele nu vor fi 0. Este un lucru bun sa zicem deoarece pierderile vor fi mai mici si veti avea siguranta ca vecini nu folosesc metode de influentare al acestora.
@ceau
vecini nu folosesc metode de influentare al acestora.

Concret care sunt m,etodele de influentare apometre cu citire radio?
@EllaEla
Referitor la modificarea tehnica pentru instalare un singur apometru daca aveti consumatorii situati in camere perete comun ,puteti executa modificare si instalare un singur apometru pentru apa rece si altul pentru apa calda
ynocentta a scris:

@ceau
Concret care sunt m,etodele de influentare apometre cu citire radio?


Abracadabra!
[ link extern ]
@cyan

nu va lasati de maniera dv de raspuns
Intrebarea mea a fost pusa in mod justificat

Alte discuții în legătură

Apometre Delia Stoica Delia Stoica Cadrul legal , privind montarea de apometre. Menționez că mi-am montat in apartament apometru cu citire radio, având singur in bloc acest timp nou de ... (vezi toată discuția)
Apometre citire unde radio elenazan elenazan Cat de eficiente sunt apometrele cu citire prin unde radio fata de cele normale, mai exista pierderi de apa in blocurile care au montate astfel de apometre ? (vezi toată discuția)
Cum oblig locatarii blocului sa isi scoata apometrele pe scara? AdiMH AdiMH Ies diferente foarte mari la consumul pe scara cu ce declara locatarii, sunt acuzata ca am consum prea mic si ca fur apa. eu sunt de acord sa scot apometrele ... (vezi toată discuția)