Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deces in familie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deces in familie

in cazul unui deces in familie (bunica) am inteles ca este o zi libera pot beneficia de aceea zi vinerea mormantarea fiind duminica?
Numai daca lucrati in sectorul bugetar exista prevedere legala prin care sa beneficiati de un numar de zile de concediu plătit in cazul decesului. (pentru personalul contractual - HG 250/1992 sau OG 6/2007 - pentru functionarii publici).

Pentru sectorul privat, acordarea acestor zile trebuie sa fie prevazuta in c.c.m aplicabil ori in reg.intern al angajatorului.

Art. 152 C.mun.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Cornel Vasile, Consilier juridic