Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuire sexuala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuire sexuala

buna dimineata.am si eu o intrebare.sotia mea a fost sa se spovedeasca la preotul din cartierul nostru.in timpul asazisei spovedanii a primit propuneri indecente din partea preotului.as dorii sa stiu ce putem face in aceasta problema.multumesc
Nu cred, ca puteti sa faceti o plangere penala in situatia data, fiindca nu exista martori in acest sens. Va propun sa faceti plangere impotriva preotului la Episcopie (adica la organul superior).
Da, puteti sa efectuati o sesizare la protoeria si episcopia de care apartine preotul, dar acestia se cam acopera!
Impuneti sotiei sa-si aleaga alt duhovnic, probabil mai in varsta ! Sau treceti la alta parohie.
Succes!
va multumesc
Nu va suparati, imi aduc aminte de un banc:
"- Aveti martori?
- Martor mi-e Dumnezeu."

Cam asa s-a intamplat si aici. Degeaba faceti plangere daca nu aveti vreo dovada.
Acum, s-ar putea sa se mai fi intamplat asa ceva si cu alte enoriase. Daca sunt mai multe ar avea credibilitate si ati putea face o plangere la forurile superioare.

Nu de alta, dar ar mai afla lumea cui ii pupa mana.
Radu Alexandru a scris:

Da, puteti sa efectuati o sesizare la protoeria si episcopia de care apartine preotul, dar acestia se cam acopera!
Impuneti sotiei sa-si aleaga alt duhovnic, probabil mai in varsta ! Sau treceti la alta parohie.
Succes!

Da, aceasta ar fi solutia cea mai utila.
Desi este foarte greu de crezut ca i-ar fi facut propuneri indecente.
Simplele propuneri daca au existat nu constituie infractiune.
O plangere penala ar putea atrage si o plangere din partea preotului pt infractiunea de denunt calominos.
Nu cred ca are sens sa intrati intr-un astfel de carusel mai ales ca nu aveti dovezi certe ca este adevarat..