avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuire sexuala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuire sexuala

buna dimineata.am si eu o intrebare.sotia mea a fost sa se spovedeasca la preotul din cartierul nostru.in timpul asazisei spovedanii a primit propuneri indecente din partea preotului.as dorii sa stiu ce putem face in aceasta problema.multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:26, 18 Octombrie 2009
Nu cred, ca puteti sa faceti o plangere penala in situatia data, fiindca nu exista martori in acest sens. Va propun sa faceti plangere impotriva preotului la Episcopie (adica la organul superior).
Da, puteti sa efectuati o sesizare la protoeria si episcopia de care apartine preotul, dar acestia se cam acopera!
Impuneti sotiei sa-si aleaga alt duhovnic, probabil mai in varsta ! Sau treceti la alta parohie.
Succes!
va multumesc
Nu va suparati, imi aduc aminte de un banc:
"- Aveti martori?
- Martor mi-e Dumnezeu."

Cam asa s-a intamplat si aici. Degeaba faceti plangere daca nu aveti vreo dovada.
Acum, s-ar putea sa se mai fi intamplat asa ceva si cu alte enoriase. Daca sunt mai multe ar avea credibilitate si ati putea face o plangere la forurile superioare.

Nu de alta, dar ar mai afla lumea cui ii pupa mana.
Radu Alexandru a scris:

Da, puteti sa efectuati o sesizare la protoeria si episcopia de care apartine preotul, dar acestia se cam acopera!
Impuneti sotiei sa-si aleaga alt duhovnic, probabil mai in varsta ! Sau treceti la alta parohie.
Succes!


Da, aceasta ar fi solutia cea mai utila.
Desi este foarte greu de crezut ca i-ar fi facut propuneri indecente.
Simplele propuneri daca au existat nu constituie infractiune.
O plangere penala ar putea atrage si o plangere din partea preotului pt infractiunea de denunt calominos.
Nu cred ca are sens sa intrati intr-un astfel de carusel mai ales ca nu aveti dovezi certe ca este adevarat..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea interzice preotului sa depuna marturie? utiliyator utiliyator va multumesc pentru raspunsuri doream sa stiu daca preotul ar fi pasibil de un proces penal sau ar putea sa si piarda slujba iata si detaliile: in fapt este ... (vezi toată discuția)
Intrebarea unui enorias enorias enorias Buna reprezint 99% din enoriasii unei parohii ortodoxe din judetul arad. in urma cu cateva luni am ramas fara preot in urma decesului preotului de la noi si ... (vezi toată discuția)
Legea interzice preotului sa depuna marturie utiliyator utiliyator Ce lege interzice unui slujitor al cultelor sa depuna marturie in un proces ? ART. 191 cod procedura civila Sunt scutiţi de a fi martori: 1. ... (vezi toată discuția)