Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociația de proprietari îmi calculează ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociația de proprietari îmi calculează penalități enorme pentru neplata întreținerii la timp și consum de apă rece/apă caldă la apartament nelocuit. Unde mă pot adresa pentru verificarea situației?

Am un apartament care este nelocuit de cativa
La vremea respectiva am anuntat ca nu mai locuieste nimeni in acel apartament
Eu platesc intretinerea o data pe an
Dar in vara anului 2017 s-a schimbat administratia blocului,care acum imi percepe
penalitati enorm de mari pentru neplata la termen a intretinerii reprezentand furnizarea agentului termic in imobil si sant incarcat cu consum de apa calda si rece si diferentele de apa calda si rece in conditiile in care imobilul este nelocuit
Am cerut recalcularea facturilor pe care le-am platit deja dar Domnii reprezentanti mi-au spus ca ei nu mai pot face acest lucru deoarece ei au preluat conducerea doar de cateva luni.
Am urmatoarea intrebare: daca nu
locuieste nimeni in acel apartament este corect a mi se calcula penalitati pentru
neplata la termen a intretinerii si incarcarea consumului de apa? Si daca da/nu care este legea care spune acest
lucru?
Sau unde ma pot adresa impotriva lor

Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Sunt probleme distincte apartament nelocuit ,achitare intretinere o data pe an si aplicare penalitati pentru neplata in termen a cotelor de intretinere
Daca dv intelegeti sa achitati o data pe an intretinerea la sfarsitul anului,este temeinic si legal sa vi se aplice si sa vi se impuna penalitati pentru sumele neachitate in termenul stabilit
Daca insa dv avansati asociatiei de proprietari ,la inceputul anului suma in derulare suficienta sa acopere c/v intretinere ,asociatia ar fi putut sa retina lunar din suma initiala,cote lunare intretinere
Referitor la consum impus la agentul termic apa rece si calda,cand ati anuntat ca urmeaza ca apartamentul sa nu fie locuit,ati incheiat document cu asociatia de proprietari prin care aceasta sa verifice si sa sigileze consumatorii individuali ?
Sunt multe cazuri in care proprietarii nu locuiesc efectiv in apartament,anunta asociatia,se formeaza comisie care verifica consumatorii din proprietate,consemneaza indexul ,inchide si sigileaza vanele astfel incat sa nu existe suspiciunea de consum utilitati
Daca nu exista document inregistrat la asociatie ca in perioada x urmeaza ca apartamentul sa nu fie locuit,daca nu ati avut suma in avans depusa din care lunar asociatia de proprietari sa acopere c/v intretinere lunara,atunci pretentia asociatiei este intemeiata,
daca ati fi administrator ati accepta ca mai multi locatari sa plateasca o data pe an ?
Dr.Virgil Dan Amza a scris:

daca ati fi administrator ati accepta ca mai multi locatari sa plateasca o data pe an ?

Nu sant administrator si nu cunosc prea bine legile asociatiei de proprietari,
Dar avand in vedere ca este un imobil nelocuit de ce sant taxat cu consum de apa rece si calda plus diferente de consum,
De ce sa platesc si eu cota parte pentru vecinii care au probleme la apometre sau nu declara corect
Orice furnizor de servicii din Romania se poate plati online doar ,,Asociatia de proprietari''nu se poate plati online.
Sa nu mai spun ca proprietarii de apartamente platesc salariile ..Domnilor de la Asociatie''
Edmundd, utilizator
1-Asociatia de proprietari este guvernata de lege distincta si nu are calitatea de furnizor de servicii
2-In momentul in care ati materializat interesul de a achizitiona apartament in imobil de locuit in comun,automat va revine obligatia sa respectati dispozitiile in domeniu
3-Achitarea de indemnizati si salrii pentru exercitarea si prestarea de activitati in cadrul asociatiei de proprietari este temeinica si legala
Nimeni nici chiar dv nu ati accepta sa executati diferite servicii,fara a beneficia de indemnizatie lunara
La bloc contractele de furnizare utilitati se incheie intre persoane juridice=furnizor+asociatie de proprietari,cost factura urmand sa fie repartizate tuturor locatarilor consum individual si parte comuna-asta este legea in cazul imobilelor de locuit in comun
4-Pentru a indeparta situatii neplacute=executare silita deoarece precizati ca va inregistrati cu "penalitati enorm de mari pentru neplata la termen a intretinerii" desfasurati efortul sa achitati in avans suma la inceput de an asigurandu-va astfel ca aveti o suma in derulare din care asociatia de proprietari lunar se retina c/v intretinere lunara
Problema este destul de simpla, trebuie sa platiti cheltuielile pe cota indiviza plus penalitatile in conditiile in care aveti consumurile individuale contorizate. Daca diferentele de apa se repartizeaza pe nr de pers atunci acestea trebuie sa fie zero avand in vedere ca apart este nelocuit.