Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim

Care este nivelul minim de salariu pe care -l pot primi?am fost penalizat pentru nerealizare de plan cu 300 ron si ma tem, ca-n curand o sa trebuiasca sa aduc eu bani deacasa....
Nu trebuie sa aduceti bani de acasa.si daca vi se fac retineri ,anagajatorul nu are voie sa va lipseasca de drepturile banesti.
verificati clauzele inscrise in contractul colectiv de munca, daca exista, si in contractul individual de munca. penalizarile nu pot depasi cuantumul inscris in Codul muncii.
Nu exista notiunea de penalizare in Codul Muncii.

In CIM-ul dvs. aveti plata in regie sau in acord?Aveti un CCM la nivel de unitate unde sunt prevederi privind (ne)realizarea unui anume target?
Da, in contract spune ca in caz de neideplinirea targetului, voi fi penalizat dar nu spune nivelul, ma pot trezi ca nu mai primesc nimic ....luna aceasta am primit putin peste 400/ luna in conditiile in care am studii superioare...
angajatorul nu avea voie sa va sanctioneze mai mult de 10%