Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OUG 119
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OUG 119

Buna Ziua,

Am formulat o actiune in instanta pentru a obliga un debitor la plata unui debit, pe calea reglementata de OUG 119/2007. Desi, aveam debitul confirmat de catre debitor, iar acesta s-a prezentat in fata instantei si recunoaste debitul, onorata instanta a respins cererea pe motiv ca nu am facut dovada unei creante certe. In aceasta situatie mai pot formulat o noua cerere, intemeiata pe OG 5/2001?
Va multumesc!
Da, sigur ca puteti...sunt doua proceduri diferite. Pentru un plus, incercati sa depuneti contracte sau comenzi precum si facturi acceptate la plata - in plus, solicitati societatii debitoare o confirmare de sold (semnata si stampilata)! Succes...
evident ca puteti initia o noua cerere, intrucat obiectul va fi distinct. mai mult decat atatnu vi se poate opune autoritate de lucru judecat si nici efectele ei in atare situatie.