Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consum de droguri într-un spațiu privat. Ce riscă ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consum de droguri într-un spațiu privat. Ce riscă cel care-l pune la dispoziție?

Buna ziua,
Am si eu o intrebare despre consumul de droguri.
Daca cineva pune la dispozitie, sa spunem o camera de camin, in care se intalnesc mai multe persoane care consuma droguri de risc, persoana care pune la dispozitie camera, poate fi pedepsita conf. Lege 301 din 2004, art. 387, (2) "Punerea la dispoziţie, cu intenţie, cu orice titlu, a unui local, a unei locuinţe sau a oricărui alt loc amenajat în care are acces publicul pentru consumul ilicit de droguri ori tolerarea consumului ilicit în asemenea locuri se pedepseşte cu închisoare strictă de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi." ?

Va multumesc mult
Manuela Rășină, administrator
Dacă este comisă infracțiunea se va ajunge probabil la condamnare penală.
Este vorba de ART. 5 din Legea 143/2000.
Punerea la dispoziţie, cu ştiinţă, cu orice titlu, a unei locuinţe sau a unui local ori a oricărui alt loc amenajat, în care are acces publicul, pentru consumul ilicit de droguri ori tolerarea consumului ilicit în asemenea locuri se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.