Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt gravidă și am 15 ani. Care sunt opțiunile mele ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt gravidă și am 15 ani. Care sunt opțiunile mele și ce riscuri există pentru tatăl copilului?

buna sunt gravida am doar 15 ani ce trebuie sa fac inafara sa nu fac avort?
Manuela Rășină, administrator
parinti mei sunt de acord si parinti lui la fel
Exista si povesti fericite.. am o colega, are 36 de ani , iar mama-sa are cu exact 15 ani mai mult ca ea, se inteleg f bine si va asigur ca pe colega mea a crescut-o f bine si frumos.
Cand vrei sa iti continui scoala, nu copilul e cel ce te impiedica..
am o intrebare dar el iubitul meu poate sa pateasca ceva adica sal ea la inchisoare ca eu is minora sau nu??????
Art. 220

Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Teoretic, se poate intampla, practic e mai greu.. avand in vedere toate aspectele problemei.
cunosc o fata care are 16 si are 2copii care tatal la copii ei are17 ani...si nu sa mai intamplat absolut nimic.