Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intabulare uscatorie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intabulare uscatorie

Se mai pot intabula uscatoriile ?
Suntem interesati sa cumparam uscatoria, dar nu stim cum sa procedam.
Unul din proprietarii blocului a suportat toate cheltuielile pentru acoperirea blocului, iar ceilalti proprietari au semnat ca nu mai au nicio pretentie la uscatorie.Sunt valabile acele semnaturi ce le are domnul pentru a putea face actele ?
Este procedura complexa
Ca sa puteti intabula dreptul dv de proprietate asupra partii comune din imobilul de locuit in comun ,este obligatoriu sa obtineti acordul individual al tuturor proprietarilor care sa cedeze in favoarea dv cota parte ce le revine din partea comuna imobil
Acordul individual trebuie sa fie autentificat la notar,nu sunt suficiente semnaturile neautentificate
Pe langa acordul individual al tuturor proprietarilor mai este necesar si acordul asociatiei de proprietari,exprimat prin hotararea adunarii generale
Persoana care a suportat cheltuielile pentru acoperirea blocului i-a pus pe toti locatarii sa semneze ca nu dau bani (pentru acoperis) si vor renunta la drepturile pentru aceasta uscatorie.
Acest om poate sa ne vanda noua uscatoria doar in baza acestor semnaturi ? Sau trebuie sa obtinem acordul tuturor locatarilor si toata acesta procedura complexa specificata de d-voastra ? Multumesc anticipat.
Ca sa poata sa vanda uscatoria respectivul trebuie sa detina document legal care sa ateste calitatea de proprietar asupra spatiului respectiv
In speta dv,semnaturile pentru rebnunutare la uscatorie nu constituie nici temei legal si nici document de proprietate
In baza semnaturilor nu se poate instraina partea comuna din imobilul de locuit in comun
Pentru schimbat destinatie parte comuna obligatoriu trebuie parcursa procedura anterior mentionata