Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua. doresc sa stiu cum sa procedez in cazul in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua. doresc sa stiu cum sa procedez in cazul in care desi ...

buna ziua. doresc sa stiu cum sa procedez in cazul in care desi am facut lucrari in bloc in schimbul obtinerii uscatoriei, nu am intabulat pe numele meu aceasta uscatorie pentru ca in timp au decedat o parte din proprietari si succesorii nu si-au facut mostenirea. Acum, daca doresc sa o intabulez stiu ca am nevoie de acordul tuturor vecinilor. Daca reusesc sa aduc un notar sa le ia acordul, pot sa fac intabularea ? Si daca nu obtin acordul lor, ce posibilitati am, trebuie sa dau in judecata pe cei care nu sunt de accord sau cum se face ?
Schimbarea destinatiei partii comune de condominiu implica parcurgerea unei proceduri complexe
Conform disp L nr 196/2018 este obligatoriu sa obtineti acordul notariala al tuturor proprietarilor
Daca un singur proprietar nu este de acord sa cedeze cota parte,nu il puteti obliga nici prin instanta de judecata
In situatia in care un proprietar are retineri eventual puteti negocia "un stimulent"
Prin instanta nu pot cere o hotarare care sa tina loc de consimtamant daca eu am executat deja lucrarile la care m.am angajat, in schimbul obtinerii uscatoriei. ?

ynocentta a scris:

Schimbarea destinatiei partii comune de condominiu implica parcurgerea unei proceduri complexe
Conform disp L nr 196/2018 este obligatoriu sa obtineti acordul notariala al tuturor proprietarilor
Daca un singur proprietar nu este de acord sa cedeze cota parte,nu il puteti obliga nici prin instanta de judecata
In situatia in care un proprietar are retineri eventual puteti negocia "un stimulent"

părtile comune nu se pot vinde
observ ca ynocenta este adepta stimulentelor pt a incalca legea...