Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obtinere uscatorie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obtinere uscatorie

buna, ma ajutati va rog cu o informatie. Eu am executat niste lucrari intr-un bloc ( inlocuit acoperis, zugravit casa scarii ) si am avut o intelegere cu presedintele de bloc sa imi dea uscatoria din bloc. Dupa ce am facut lucrarile, asociatia nu mi-a dat actele necesare ptr a trece pe numele meu uscatoria, desi vecinii au fost de acord. Daca dau in judecata asociatia, am sanse sa obtin o hotarare ca sa pot intabula pe mine uscatoria ? eu pot dovedi ca am facut lucrarile iar ei nu s-au tinut de cuvant.
In primul rind trebuie respectata legea, nu ce zice (promite) un presedinte de asociatie (nu exista contapartida determinata de executia unor lucrari) :
Articolul 44
(1)Incetarea destinatiei de folosinta comuna pentru partile comune din condominii se poate hotari motivat cu acordul scris al tuturor proprietarilor din condominiu.
(2)In cazul prevazut la alin. (1) devin aplicabile dispozitiile privitoare la coproprietatea obisnuita. Cu toate acestea, instrainarea sau ipotecarea se poate realiza numai cu acordul tuturor proprietarilor din condominiu.
(3)Constatarea incetarii destinatiei de folosinta comuna pentru partile comune se face prin hotarare a adunarii generale a asociatiei de proprietari adoptata in unanimitate de catre proprietarii din condominiu.
(4)Imobilul, respectiv partea din condominiu care rezulta din incetarea destinatiei folosintei comune se inscrie in mod corespunzator in cartea funciara pe baza documentatiei cadastrale intocmite in acest scop.

Pentru a face legala obtinerea si intabularea uscatoriei trebuie sa aveti o hotarire generala favorabila dvs. a tuturor proprietarilor de pe scara respectiva, care se poate obtine si prin tabel nominal :

Art. 49
(4)Hotararile adunarilor generale se iau in cadrul adunarii generale convocata sau reconvocata, dupa caz. In statutul propriu al asociatiei de proprietari pot fi prevazute si alte conditii de luare a hotararilor, dar nu cu mai putin de jumatate plus unu din voturile celor prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata. Pentru situatiile care vizeaza numai proprietarii unui tronson sau ai unei scari, hotararile sunt luate prin acordul scris al majoritatii proprietarilor scarii sau tronsonului respectiv, membri ai asociatiei de proprietari, pe baza de tabel nominal.

In cazul de fata, cel al instrainarii proprietatii comune, aveti nevoie de semnaturile tuturor proprietarilor de pe scara, nu de o majoritate.

Nici instanta nu v-ar da dreptate, fara acea hotarire.
[ link extern ]
latka, utilizator
deci sa inteleg ca acea hotarare a adunarii asociatiei semnata de toti proprietarii ca sunt de accord, imi este esentiala ptr a obtine uscatoria si ca fara ea degeaba merg in instanta. Multumesc frumos

latka a scris:

In primul rind trebuie respectata legea, nu ce zice (promite) un presedinte de asociatie (nu exista contapartida determinata de executia unor lucrari) :
Articolul 44
(1)Incetarea destinatiei de folosinta comuna pentru partile comune din condominii se poate hotari motivat cu acordul scris al tuturor proprietarilor din condominiu.
(2)In cazul prevazut la alin. (1) devin aplicabile dispozitiile privitoare la coproprietatea obisnuita. Cu toate acestea, instrainarea sau ipotecarea se poate realiza numai cu acordul tuturor proprietarilor din condominiu.
(3)Constatarea incetarii destinatiei de folosinta comuna pentru partile comune se face prin hotarare a adunarii generale a asociatiei de proprietari adoptata in unanimitate de catre proprietarii din condominiu.
(4)Imobilul, respectiv partea din condominiu care rezulta din incetarea destinatiei folosintei comune se inscrie in mod corespunzator in cartea funciara pe baza documentatiei cadastrale intocmite in acest scop.

Pentru a face legala obtinerea si intabularea uscatoriei trebuie sa aveti o hotarire generala favorabila dvs. a tuturor proprietarilor de pe scara respectiva, care se poate obtine si prin tabel nominal :

Art. 49
(4)Hotararile adunarilor generale se iau in cadrul adunarii generale convocata sau reconvocata, dupa caz. In statutul propriu al asociatiei de proprietari pot fi prevazute si alte conditii de luare a hotararilor, dar nu cu mai putin de jumatate plus unu din voturile celor prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata. Pentru situatiile care vizeaza numai proprietarii unui tronson sau ai unei scari, hotararile sunt luate prin acordul scris al majoritatii proprietarilor scarii sau tronsonului respectiv, membri ai asociatiei de proprietari, pe baza de tabel nominal.

In cazul de fata, cel al instrainarii proprietatii comune, aveti nevoie de semnaturile tuturor proprietarilor de pe scara, nu de o majoritate.

Nici instanta nu v-ar da dreptate, fara acea hotarire.
[ link extern ]

Este procedura complexa schimbarea destinatiei partii comune din condominiu
Nu este presedintele de asociatie factor unic care sa decida schimbarea destinatiei partii comune
Nu va hazardati in actiune in instanta ca nu aveti sanse de reusita