Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot sa scap de curatela
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot sa scap de curatela

Numai pot sa am îngrijă din cauza problemelor de sanatate pot sa opresc curatela ?
Andrei122, utilizator
Dvs ce sunteti (?), curator ? Daca da, atunci textul art.184 cod civil ~Înlocuirea curatorului~ ne spune ca, da, puteti sa scapati de curatela. Textul de lege spune asa: (1) Curatorul este în drept să ceară înlocuirea sa după 3 ani de la numire. (2) Pentru motive temeinice curatorul poate cere înlocuirea sa şi înaintea împlinirii termenului de 3 ani.
Pe de alta parte si art.185 cod civil ~Încetarea curatelei~ face referire la anumite aspecte de interes pentru dvs, adica: Dacă au încetat cauzele care au provocat instituirea curatelei, aceasta va fi ridicată de instanţa de tutelă la cererea curatorului, a celui reprezentat sau a celor prevăzuţi la art. 111.
trandafir2, moderator