Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Explicație sentință penală
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Explicație sentință penală

buna ziua
va rog sa-mi transmiteti daca in urma acestei sentine mi se va restitui permisul de conducere am avut dosar pentru conducere sub influenta alcoolului
Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. 4 şi alin.10 C.pr.pen., raportat la art. 83 C.pen, stabileşte în sarcina inculpatului Popa Ion, , o pedeapsă de 1 an şi 6 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau altor substanţe, prev de art. 336 alin 1 C.pen. În baza art. 83 alin. 1 ?i 3 C.pen., amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri stabilit în condiţiile art. 84 C.pen. În baza art. 85 alin. 1 C.pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Vâlcea la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. 1 C.pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1, lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune Vâlcea. În baza art. 404 alin. 3 Cod procedură penală, în referire la art. 88 C.pen. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere sau obligaţiei impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. 1 C.pr.pen. obligă inculpatul la plata sumei de 500 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat, din care suma de 392 lei aferentă urmăririi penale. Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei, care se va depune la Judecătoria Horezu, potrivit art. 409-410 C.pr.pen. În baza art. 407 C.pr.pen. prezenta hotărâre se comunică Serviciului de Probaţiune Vâlcea. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 11 decembrie 2017.
Document: Hotarâre 125/2017 11.12.2017
Manuela Rășină, administrator
Da, o sa vi se restituie! Permisul nu o sa fie anulat
Daca ramane definitiva, vi se restituie.
multumesc sarbatori fericite