avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Explicație sentință penală
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Explicație sentință penală

buna ziua
va rog sa-mi transmiteti daca in urma acestei sentine mi se va restitui permisul de conducere am avut dosar pentru conducere sub influenta alcoolului
Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. 4 şi alin.10 C.pr.pen., raportat la art. 83 C.pen, stabileşte în sarcina inculpatului Popa Ion, , o pedeapsă de 1 an şi 6 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau altor substanţe, prev de art. 336 alin 1 C.pen. În baza art. 83 alin. 1 ?i 3 C.pen., amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri stabilit în condiţiile art. 84 C.pen. În baza art. 85 alin. 1 C.pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Vâlcea la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. 1 C.pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1, lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune Vâlcea. În baza art. 404 alin. 3 Cod procedură penală, în referire la art. 88 C.pen. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere sau obligaţiei impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. 1 C.pr.pen. obligă inculpatul la plata sumei de 500 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat, din care suma de 392 lei aferentă urmăririi penale. Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei, care se va depune la Judecătoria Horezu, potrivit art. 409-410 C.pr.pen. În baza art. 407 C.pr.pen. prezenta hotărâre se comunică Serviciului de Probaţiune Vâlcea. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 11 decembrie 2017.
Document: Hotarâre 125/2017 11.12.2017
Ultima modificare: Vineri, 29 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: violyd , utilizator 10:17, 29 Decembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, o sa vi se restituie! Permisul nu o sa fie anulat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ramane definitiva, vi se restituie.
multumesc sarbatori fericite

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In legatura cu o raspuns.ramane permisul? Augustin291986 Augustin291986 Ce inseamna acest raspuns la proces?multumescSolutia pe scurt: În baza art. 396 alin. (4) C.pr.pen. raportat la art. 396 alin. (10) C.pr.pen., art. 83 C. ... (vezi toată discuția)
Ce înseamnă un spor de o treime Am doua dosare penale pentru conducere fără permis art 335 si la ultimul am luat pedeapsa cea mai grea si un spor de o o treime deci? Deci acum cand imi ... (vezi toată discuția)
Cum procedez in situatia data? Augustin291986 Augustin291986 Cum procedez acum si cum fac sa iau permisul?ce acte trebuiesc facute im urma acestui raspuns.am primit plicul pe 13.02. 2019: În baza art. 396 alin. (4) ... (vezi toată discuția)