Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... In legatura cu o raspuns.ramane permisul?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

In legatura cu o raspuns.ramane permisul?

Ce inseamna acest raspuns la proces?multumescSolutia pe scurt: În baza art. 396 alin. (4) C.pr.pen. raportat la art. 396 alin. (10) C.pr.pen., art. 83 C. pen., stabileşte în sarcina inculpatului (pedeapsa de 1800 lei amendă penală( o mie opt sute lei)( 180 de zile amendă a câte 10 lei pe zi de amendă), pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substan?e, prevăzută de art. 336 alin.(1) C. pen. În baza art. 83 alin.(1) C.pen. amână aplicarea pedepsei astfel stabilite pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 84 C.pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin.(1) C.pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune , la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin.(1) C.pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 al. 1 lit. c - e se comunică Serviciului de Probaţiune. În baza art. 404 alin. (3) C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 88 din Codul penal cu privire la revocarea beneficiului amânării aplicării pedepsei şi executarea acesteia în întregime în caz de nerespectare cu rea credinţă a măsurilor de supraveghere, a obligaţiilor impuse şi de săvârşire de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin.(1) C.pr.pen. obligă inculpatul la plata sumei de 500 lei în favoarea statului, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea minutei.
Permisul ramane:)
Sarut mainile.multumesc mult.amenda o platesc sau doar cea de 500ron

Ana-Maria Dutescu a scris:

Permisul ramane:)

Si cand primesc scrisoare acasa sau cum se procedeaza acum?va rog ajutati ma.