Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrari contabile transferul contributiilor
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrari contabile transferul contributiilor

Avind in vedere modificarile privind transferul contributiilor de la angajator la angajat,adresez rugamintea prezentarii unei monografii cu inregistrarile contabile atit pentru angajator cit si pentru angajat.Multumesc.
george-neagu, moderator
Din cate cunosc eu, nu a aparut , pana acum, o modificare a conturilor cu care se va lucra la contributiile salariatului, sau angajatorului. Probabil ca vom folosi aceleasi conturi.
641 = 421 cu suma salariilor brute (fondul de salarii din luna in baza statului si a centralizatorului);
421 = 444 cu valoarea impozitului pe veniturile din salarii 10%;
421 = 4312 cu 25% aplicat la suma salariilor brute (CAS angajat);
421 = 4314 cu 10% aplicat la suma salariilor brute (CASS angajat);
421 = 427 in cazul in care sunt retineri datorate tertilor (de exemplu pensie alimentare, poprire pe salar etc);
421 = 425 in cazul in care se acorda avansuri;
438″alte datorii si creante sociale”analitic = 423 concedii medicale;
635 „Cheltuieli cu alte impozite, taxe si varsaminte asimilate” analitic CAM” = 447 „Fonduri speciale – taxe si varsaminte asimilate, 2.25% calculat la suma castigurilor brute realizate din salarii si venituri asimilate salariilor, din tara si strainatate.
Excepții specifice contribuției asiguratorii pentru muncă:
Contribuția asiguratorie pentru muncă nu se datorează pentru prestațiile suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetul asigurărilor pentru șomaj, precum și din Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate (legea 227/2015 , cod fiscal, actualizata 2018, art. 220).
Laurentiu_2000, utilizator
Din ce am inteles " pe surse ",( OMFP nr 1243/05.02.2018 ) noile conturi vor fi :
4315 cas salariat
4316 sanatate salariat
436 contributie asiguratorie angajator
646 cheltuieli cu contributia asiguratorie