Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de custodie vs contract de consignatie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de custodie vs contract de consignatie

Care e deosebirea intre contract de custodie si contract de consignatie?
Contractul de consignatie este acel contract prin care o persoana numita consignant, incredinteaza unei alte persoane, numita consignatar, bunuri mobile spre a fi vandute pe socoteala consignantului, la un anumit pret intr-un termen determinat in schimbul unei sume stabilite in cota procentuala din pretul vanzarii.