Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Tata a decedat. Succesiunea nu a fost facuta. Exista un apartament, o masina si un loc cu casa la tata( mostenirea din partea parintilor tatalui).Mama se recasatoreste. Ce se intampla cu mostenirea? Multumesc
Se intampla ca se împarte intre mama si copii.
Mama va avea 1/4 din : -jumătatea tatălui asupra bunurilor comune, adică 1/8 (+ jumătatea ei de drept, deci in total 5/8)
- din bunurile proprii ale tatălui, moștenite de la bunici
Copiii vor avea 3/4 din jumătatea tatălui asupra bunurilor comune, adică 3/8
- 3/4 din bunurile mostenite de tata, de la bunici
Sunt singurul copil. Intrebarea me se referea la faptul ca mama se recasatoreste. Ce se intampla cu partea ei dupa deces (are 75 ani) si nu este facuta succesiunea dupa tata. Multumesc
Am inteles de la început întrebarea.
Faptul că s-a recăsătorit nu are relevanță.
In raport cu tatăl dvs, are calitatea de soție supraviețuitoare , deci va moșteni cota de 1/4, cum am explicat mai sus.
raluk0207, utilizator
raluk0207 a scris:

Am inteles de la început întrebarea.
Faptul că s-a recăsătorit nu are relevanță.
In raport cu tatăl dvs, are calitatea de soție supraviețuitoare , deci va moșteni cota de 1/4, cum am explicat mai sus.

Multumesc pentru raspuns. Cred ca eu nu am fost explicita. In cazul decesului mamei, care este recasatorita, ce se intampla cu partea ei de mostenire.