avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 119 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Tata a decedat. Succesiunea nu a fost facuta. Exista un apartament, o masina si un loc cu casa la tata( mostenirea din partea parintilor tatalui).Mama se recasatoreste. Ce se intampla cu mostenirea? Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:30, 30 Decembrie 2017
Se intampla ca se împarte intre mama si copii.
Mama va avea 1/4 din : -jumătatea tatălui asupra bunurilor comune, adică 1/8 (+ jumătatea ei de drept, deci in total 5/8)
- din bunurile proprii ale tatălui, moștenite de la bunici
Copiii vor avea 3/4 din jumătatea tatălui asupra bunurilor comune, adică 3/8
- 3/4 din bunurile mostenite de tata, de la bunici
Sunt singurul copil. Intrebarea me se referea la faptul ca mama se recasatoreste. Ce se intampla cu partea ei dupa deces (are 75 ani) si nu este facuta succesiunea dupa tata. Multumesc
Am inteles de la început întrebarea.
Faptul că s-a recăsătorit nu are relevanță.
In raport cu tatăl dvs, are calitatea de soție supraviețuitoare , deci va moșteni cota de 1/4, cum am explicat mai sus.
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Decembrie 2017
raluk0207, utilizator
raluk0207 a scris:

Am inteles de la început întrebarea.
Faptul că s-a recăsătorit nu are relevanță.
In raport cu tatăl dvs, are calitatea de soție supraviețuitoare , deci va moșteni cota de 1/4, cum am explicat mai sus.

Multumesc pentru raspuns. Cred ca eu nu am fost explicita. In cazul decesului mamei, care este recasatorita, ce se intampla cu partea ei de mostenire.

Alte discuții în legătură

Mostenire - dezbatere succesorala Vasile Olteanu Vasile Olteanu In urma cu 3 luni tatal meu a decedat.Mama a decedat in 1989, dar nu am facut dezbaterea . Mai am un frate. In 1992 tata s-a recasatorit. Masa succesorala se ... (vezi toată discuția)
Dreptul celei de a doua sotii asupra bunurilor existente ale sotului. raisa2010 raisa2010 Situatia: Sunt unicul copil al tatalui supravietuitor, tata care s-a recasatorit si locuieste impreuna cu a doua sotie in apartamentul in care am locuit eu si ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu batai de cap shaquille7 shaquille7 Salut Comunitate va rog sa ma lamuriti asupra unui aspect: 1. tatal meu a divortat de mama mea si s-a recasatorit. in urma acestei casnici am rezultat doar ... (vezi toată discuția)