Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune cu batai de cap
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune cu batai de cap

Salut Comunitate

va rog sa ma lamuriti asupra unui aspect:
1. tatal meu a divortat de mama mea si s-a recasatorit. in urma acestei casnici am rezultat doar eu, deci el are un singur copil
2. si-a gasit o noua sotie si s-au casatorit
3. noua sotie avea un copil dintr-o casnicie anterioara
4. tata si noua sotie au achizitionat un apartament
5. sotia lui a decedat

intrebari:
1. copilul sotiei are drept legal la mostenire si va dobandi 50% din cota mamei adica 50% din apartament=> ca el va mosteni 25%din el si restul de 75% revine tatalui meu, corect?
2. dupa ce tata moare eu mostenesc singur cei 75% sau si astia trebuie sa ii impart cu copilul sotiei decedate?
Buna ziua,
vocatie succesorala la decesul sotiei tatalui au sotul supravietuitor (1/4) in concurs cu descendentul defunctei (3/4).
vocatie succesorala la decesul tatalui dvs. vor avea descendentii directi ai acestuia si sotia supravietuitoare (daca va exista)
”Copilul sotiei decedate” nu are niciun grad de rudenie nici cu tatal dvs. si nici cu dvs.
Cotele de mostenire se impart numai intre rude.
Din cate am inteles tatal dvs divortat de mama dvs s-a recasatorit si sotia a decedat. Daca impreuna au cumparat un apartament, da, copilul doamnei are dreptul la partea sa dupa mama. Dvs o sa aveti dreptul la cota dupa tata. Daca vorbiti de un apartament achizitionat cu mama dvs de care a divortat, in afara de dvs nu mai are nimeni dreptul.
1. Incorect. Jumătatea soției se împarte între tata 1/4 (deci 1/8) si copilul soției 3/4 (deci 3/8).
La 1/8 ai lui tata se adaugă Jumătatea lui din apartament, rezultând 5/8.
2. Cand va deceda si tata, cota sa de 5/8 va fi moștenită integral de dvs.
Asta înseamnă că în final, da, veti împărți apartamentul cu copilul soției.
Dvs veti avea 5/8, iar el 3/8.
Deocamdata nu aveti de ce sa va faceti griji.. nu e vorba de nicio mostenire cu batai de cap. dvs nu mosteniti nimic acum, va veti mosteni tatal cand va veni vremea, daca dansul decedeaza in ordinea fireasca inaintea dvs si daca mai aveti ce mosteni, Omul nu e obligat sa lase mostenire.. poate ii vinde celuilalt copil sau va face un partaj, poate semneza un contract de intretinere cu un tert, poate vinde si pleaca in vacanta...
gi-jane2, moderator
intrebarea de mai sus a fost pusa in contextul in care tatal meu este bolnav in ultimul stadiu de cancer la plamani iar copilul fostei sotii nici nu vrea sa auda de succesiune ... adica nu vrea sa se prezinte la succesiune. In acest context voi avea batai de cap majore cu el.