Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

Tatal meu a decedat in 2001,el a fost casatorit legal cu mama mea din 1970. Dupa decesul tatalui meu ,am dezbatut mostenirea cu mama ,si conform legii a fost emis un certificat de mostenitor in care apar eu cu o cota si mama ,cu alta cota. Intre timp ,mama a decedat,in 2013,si as dori sa stiu ce drepturi am asupra apartamentului in care m-am nascut ,am locuit si locuiesc ,facand investitii majore? De unde pot afla daca am fost infiat? Ptr ca doresc sa dezbat mostenirea in instanta,deoarece nimeni nu a participat,la absolut nimic ,in legatura cu viata parintilor mei. Va multumesc.

Editat scriere cu majuscule.
Cornel Vasile, Consilier juridic
De ce doriti sa dezbateti mostenirea in instanta? Mai exista si alti frati?
Chiar daca ati fi infiat aveti drepturi egale cu ceilalalti frati.
NU ,NU AM NICIUN FRATE ,DAR RUDELE DIN PARTEA MAMEI?
Atata timp cat exista copii, acestia mostenesc tot.
Deschideti succesiunea la un notariat, nu aveti cu cine va judeca.
DA,DAR RUDELE DIN PARTEA MAMEI,MA REFER SI AICI MA REFER LA UN FRATE,NEPOTI ETC,EI NU POT EMITE PRETENTII?VA MULTUMESC.
Nu pot emite pretentii.