avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

Tatal meu a decedat in 2001,el a fost casatorit legal cu mama mea din 1970. Dupa decesul tatalui meu ,am dezbatut mostenirea cu mama ,si conform legii a fost emis un certificat de mostenitor in care apar eu cu o cota si mama ,cu alta cota. Intre timp ,mama a decedat,in 2013,si as dori sa stiu ce drepturi am asupra apartamentului in care m-am nascut ,am locuit si locuiesc ,facand investitii majore? De unde pot afla daca am fost infiat? Ptr ca doresc sa dezbat mostenirea in instanta,deoarece nimeni nu a participat,la absolut nimic ,in legatura cu viata parintilor mei. Va multumesc.


Editat scriere cu majuscule.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Ianuarie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 15:03, 3 Septembrie 2021
De ce doriti sa dezbateti mostenirea in instanta? Mai exista si alti frati?
Chiar daca ati fi infiat aveti drepturi egale cu ceilalalti frati.
NU ,NU AM NICIUN FRATE ,DAR RUDELE DIN PARTEA MAMEI?
Atata timp cat exista copii, acestia mostenesc tot.
Deschideti succesiunea la un notariat, nu aveti cu cine va judeca.
DA,DAR RUDELE DIN PARTEA MAMEI,MA REFER SI AICI MA REFER LA UN FRATE,NEPOTI ETC,EI NU POT EMITE PRETENTII?VA MULTUMESC.
Nu pot emite pretentii.

Alte discuții în legătură

Tatăl vitreg a decedat. noi moștenim ceva din apartament, sau doar frații noștri vitregi au dreptul? MARCELA2017 MARCELA2017 Buna ziua MAMA mea s-a recasatorit cand aveam eu 10 ani eu mai aveam o sora de 8 ani dupa casatorie au mai rezultat 2 copi cu cel de al2-lea tata in total 4 ... (vezi toată discuția)
Putin ajutor va rog Eduard1 Eduard1 Am o intrebare .... Tatal meu vitreg a decedat si acum mama vrea sa vanda casa. Mama era casatorita cu tatal vitreg si impreuna au dobandit acest imobil. ... (vezi toată discuția)
Succesiune gross405 gross405 Buna ziua.Tatăl meu vitreg a decedat.Am rămas cu drept de mostenire eu mama mea si sora mea vitregă fi ca defunctului.Va rog sa mi spuneti care este ... (vezi toată discuția)