Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Putin ajutor va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Putin ajutor va rog

Am o intrebare .... Tatal meu vitreg a decedat si acum mama vrea sa vanda casa.
Mama era casatorita cu tatal vitreg si impreuna au dobandit acest imobil.
Si acum vine intrebarea .. Eu am drept la ceva parte din acest imobil sau nu am deoarece era tatal vitreg nu natural? ma refer din partea tatalui nu a mamei....

Va multumesc frumos
Indiferent daca era tatal vitreg aveti drept la mostenire la un loc cu mama dvs, in cote diferite.
Daca nu v a infiat nu aveti niciun drept, nu sunteti ruda cu el. O sa aveti la decesul mamei dvs. Mama dvs vine la mostenirea sotului in concurs cu copii dansului daca a avut firesti sau adoptati, in lipsa acestora, cu clasa a doua de mostenitori, parintii defunctului daca mai sunt in viata sau fratii si surorile acestuia, nepoti de frate sau sora daca primii sunt decedati pana la grad 4 inclusiv, in lipsa acestora cu clasa a treia de mostenitori sau a patra, in lipsa tuturor claselor de mostenitori, mama dvs v a culege intreaga mostenire. Iar la decesul acesteia dvs daca sunteti singurul mostenitor, singurul copil al mamei dvs veti culege mostenirea dansei.
Eduard1 a scris:

Am o intrebare .... Tatal meu vitreg a decedat si acum mama vrea sa vanda casa.

Da, mama poate sa vanda casa fara acceptul dvs, pentru ca nu ati fost infiata si nu aveti drept de mostenire dupa tatal vireg.
Dvs. nu aveti drept de mostenire decat la succesiunea mamei dvs.