Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire copil vitreg
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire copil vitreg

Salutare,

Am ceva nelamuriri ref. la o mostenire unei case.
Tatal meu vitreg are un copil din prima casatorie de care s-a despartit cand avea doar 3 ani....au trecut peste 30 ani de atunci.

1. Ce drepturi mai are acest copil asupra unei case parintesti mostenite la randul ei, de la parinti....Legaturile tata si copil sunt indepartate, dar exista ...
2. Ce drepturi are sotie actuala...avand in vedere ca este un bun mostenit ( adica mama :-)
3. Ce drepturi am si eu ....

Multumesc frumos in avans ! :)

romanasul, utilizator
Daca acel imobil este mostenit de la parintii tatalui Dvs. vitreg, atunci este doar bunul propriu al acestuia.
Dupa decesul tatalui vitreg cotele din imobilul in discutie vor fi urmatoarele: mama Dvs. 1/4 si copilul din prima casatorie 3/4 (asta in situatia in care este singurul copil).
Asta in situatia in care tatal vitreg va deceda primul.
copii mostenesc pe parinti.
sotia supravietuitoare are un drept de mostenire asupra casei
Ce intelegeti prin tata vitreg?
Sunteti infiat cu acte sau sunteti simplu fiu al sotiei acelui om?
Daca sunteti infiat, atunci la decesul tatalui...vitreg, veti mosteni alaturi de fratele dvs. vitreg si sotia supravietuitoare, adica mama dvs.
Altfel, dvs. nu aveti nici un drept decat la succesiunea mamei dvs.
procmarci a scris:

Ce intelegeti prin tata vitreg?
Sunteti infiat cu acte sau sunteti simplu fiu al sotiei acelui om?
Daca sunteti infiat, atunci la decesul tatalui...vitreg, veti mosteni alaturi de fratele dvs. vitreg si sotia supravietuitoare, adica mama dvs.
Altfel, dvs. nu aveti nici un drept decat la succesiunea mamei dvs.

Din pacate nu m-a infiat pentru ca nu ne-am gandit la asa ceva.... Cu toate astea este tatal meu de 30 ani.
Cum este posibil ca copilul lui legitim sa mai aibe dreptul la un bun dupa mai bine de 30 ani ...in ideea in care relatia lor este distanta, aproape nula !

Ridic aceasta pb. pentru ca relatiile dintre mine si tatal vitreg nu mai sunt asa bune si vroiam sa stiu ce drepturi am....:)

romanasul, utilizator
La mostenirea sotului mamei dvs nu aveti niciun drept, pt ca nu sunteti adoptat. La mostenire vin Sotia supravietuitoare, adica mama dvs si copilul din prima casatorie.
Faptul ca ati stat 30 de ani impreuna sau ca I ati spus Tata nu inseamna ca va este tata legal.
In alta ordine de idei nimeni nu poate stabili ordinea inmormantarilor!