Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul celei de a doua sotii asupra bunurilor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul celei de a doua sotii asupra bunurilor existente ale sotului.

Situatia: Sunt unicul copil al tatalui supravietuitor, tata care s-a recasatorit si locuieste impreuna cu a doua sotie in apartamentul in care am locuit eu si parintii mei. In urma decesului mamei mele acest apartament a fost mostenit in proportie de 50% eu, copilul, si 50% tatal meu. Tatal meu detine inca o proprietate mostenita de la mama sa, bunica mea, actul intocmindu-se in timpul casatoriei cu a doua sotie.
Intrebarea: A doua sotie a tatalui meu dobandeste vreun drept asupra proprietatilor, mentionate mai sus? Mentionez ca sunt casatoriti de 14 ani.
Nu! Doar daca au cumparat ceva impreuna in timpul casatoriei, atunci acel bun este unul comun. A se vedea art. 31 din Codul Familiei.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Va avea drept de mostenire in cota de 1/4 daca decedeaza tatal dvs. primul.
In rest, la un eventual divort/partaj, nu are nici un drept.
mostenirea mamei tale nu avea cum sa se imparta jumate jumate cu tatal tau.
Tu , ca descendent al defunctei mame mostenesti 3/4 respectiv (75 %) , iar tatal tau ca sot supravietuitor mosteneste doar 1/4 respectiv (25 %),
Cu privire la drepturile celei de-a doua sotii a tatalui tau, daca va fi cazul va mosteni si ea 1/4 din bunurile tatalui tau 3/4 (75 %) iti vor reveni tot tie.
praporgescu, utilizator
praporgescu a scris:

mostenirea mamei tale nu avea cum sa se imparta jumate jumate cu tatal tau.

Si daca tatal a renuntat la succesiune? si bunul era comun, atunci el ramane cu 50% si copilul culege 50%.