avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul celei de a doua sotii asupra bunurilor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul celei de a doua sotii asupra bunurilor existente ale sotului.

Situatia: Sunt unicul copil al tatalui supravietuitor, tata care s-a recasatorit si locuieste impreuna cu a doua sotie in apartamentul in care am locuit eu si parintii mei. In urma decesului mamei mele acest apartament a fost mostenit in proportie de 50% eu, copilul, si 50% tatal meu. Tatal meu detine inca o proprietate mostenita de la mama sa, bunica mea, actul intocmindu-se in timpul casatoriei cu a doua sotie.
Intrebarea: A doua sotie a tatalui meu dobandeste vreun drept asupra proprietatilor, mentionate mai sus? Mentionez ca sunt casatoriti de 14 ani.
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 00:13, 25 Octombrie 2010
Nu! Doar daca au cumparat ceva impreuna in timpul casatoriei, atunci acel bun este unul comun. A se vedea art. 31 din Codul Familiei.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Va avea drept de mostenire in cota de 1/4 daca decedeaza tatal dvs. primul.
In rest, la un eventual divort/partaj, nu are nici un drept.
mostenirea mamei tale nu avea cum sa se imparta jumate jumate cu tatal tau.
Tu , ca descendent al defunctei mame mostenesti 3/4 respectiv (75 %) , iar tatal tau ca sot supravietuitor mosteneste doar 1/4 respectiv (25 %),
Cu privire la drepturile celei de-a doua sotii a tatalui tau, daca va fi cazul va mosteni si ea 1/4 din bunurile tatalui tau 3/4 (75 %) iti vor reveni tot tie.
Ultima modificare: Duminică, 24 Octombrie 2010
praporgescu, utilizator
praporgescu a scris:

mostenirea mamei tale nu avea cum sa se imparta jumate jumate cu tatal tau.


Si daca tatal a renuntat la succesiune? si bunul era comun, atunci el ramane cu 50% si copilul culege 50%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire elenam23 elenam23 In urma decesului mamei mele, tatăl meu a primit 75% din moștenire, iar eu restul de 25%. El a decis sa îmi cedeze 25%, astfel încât sa avem fiecare câte ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu batai de cap shaquille7 shaquille7 Salut Comunitate va rog sa ma lamuriti asupra unui aspect: 1. tatal meu a divortat de mama mea si s-a recasatorit. in urma acestei casnici am rezultat doar ... (vezi toată discuția)
Act de mostenire GABRIELDUMITRIU GABRIELDUMITRIU Buna ziua, tatal meu a murit, dupa moartea lui, mama a dezbatut mostenirea, eu sunt singurul copil! Avem act de mostenire amandoua, eu jumatate, iar mama ... (vezi toată discuția)