avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de mostenire

Buna ziua, tatal meu a murit, dupa moartea lui, mama a dezbatut mostenirea, eu sunt singurul copil! Avem act de mostenire amandoua, eu jumatate, iar mama jumatate! Mama s-a recasatorit, iar tatal meu vitreg are o fata! Intrebarea mea este daca fata lui are dreptul la apartamentul nostru sau daca eu ma casatoresc sotul va avea parte! Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:51, 23 Iunie 2016
Copilul sotului mamei il v-a mosteni pe acesta, nu pe mama dvs.
Sotul dvs. are vocatie succesorala numai in calitate de sot supravietuitor.
Sotul mamei are dreptul la apartamentul nostru?
In caz de divort sotul face parte la apartament?
Nu, în caz de divort, nu. Dacă mama decedează înaintea soțului sau, acesta mosteneste 1/4 din cota mamei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenitori renata67 renata67 Buna ziua! As vrea sa va relatez o situatie si sa va pun o intrebare. Doua persoane au trait in concubinaj cativa ani , timp in care li s-a dat un ... (vezi toată discuția)
Moºtenire hi779 hi779 Bună ziua, Aş dori să imi oferiţi informaţii cu privire la următorul caz: Tatăl meu a decedat în 2000, eu (fiică) însă n-am făcut ... (vezi toată discuția)
Casa parintilor Ghinda02 Ghinda02 Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din ... (vezi toată discuția)