Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de mostenire

Buna ziua, tatal meu a murit, dupa moartea lui, mama a dezbatut mostenirea, eu sunt singurul copil! Avem act de mostenire amandoua, eu jumatate, iar mama jumatate! Mama s-a recasatorit, iar tatal meu vitreg are o fata! Intrebarea mea este daca fata lui are dreptul la apartamentul nostru sau daca eu ma casatoresc sotul va avea parte! Multumesc!
Copilul sotului mamei il v-a mosteni pe acesta, nu pe mama dvs.
Sotul dvs. are vocatie succesorala numai in calitate de sot supravietuitor.
Sotul mamei are dreptul la apartamentul nostru?
In caz de divort sotul face parte la apartament?
Nu, în caz de divort, nu. Dacă mama decedează înaintea soțului sau, acesta mosteneste 1/4 din cota mamei.