avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa vanzare ilegal petarde
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa vanzare ilegal petarde

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu informatii despre problema mea si rezolvarea acesteia.
La sfarsitul anului trecut, din dorinta de a face niste bani, am achizitionat produse (petarde) pentru a le comercializa. Ca sa-mi fac "de lucru" am pus produsele pe un site de socializare si am fost prins de politie.
Petardele (minipocnitori clasa 1 si petarde de avertizare P1) au fost confiscate si am dat o declaratie.
Intrebarea mea este: la ce sa ma astept in continuare? Ce pedeapsa as putea primi?
Mentionez ca nu am avut niciodata probleme cu legea, nu am cazier, am familie, am un servici decent, unde nu vreau sa am probleme.
Cum ar trebui sa procedez in continuare?
Cel mai recent răspuns: Sebastian1990 , utilizator 13:19, 20 Ianuarie 2018
Recomandarea este sa va angajati un avocat care sa va consilieze si sa va scape cu o amenda, luand in calcul circumstantele atenuante, lipsa cazierului, mediul, aveti loc de munca, familist, recomandari de la serviciu, vecini, rude, prieteni va vor de folos.

Legea 126/1995 privind regimul materiilor explozive
Art. 37
Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda:
a) orice operatiuni cu articole pirotehnice efectuate fara drept;
b) comercializarea articolelor pirotehnice din categoriile 1 si P1 catre persoane care nu au implinit varsta de 18 ani;
c) comercializarea catre publicul larg a articolelor pirotehnice destinate a fi utilizate de catre pirotehnicieni.
Ultima modificare: Marți, 2 Ianuarie 2018
cyan, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Recomandarea este sa va angajati un avocat care sa va consilieze si sa va scape cu o amenda

Trebuie specificat ca amenda este una penala si o dispune doar instanta in cazul condamnarii.
Multumesc pentru informatii!
Cand ar trebui sa iau legatura cu un avocat? Banuiesc ca trebuie sa primesc o decizie/citatie prin posta prima data, nu?

Multumesc!
In niciun caz dupa ce se termina procesul!
Cat mai urgent at fi un raspuns corect.
Multi apeleaza la avocati dupa inceperea cercetarilor cand au dat poate deja declaratii aiurea in fata politistului si procurorului.
Tinand cont ca am dat declaratia in Decembrie 2017, dupa cat timp ar trebui sa primesc detalii despre proces/dosar sau despre ce se intampla mai departe?

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Materiale pirotehnice IuzarNeim IuzarNeim Buna ziua. Va cer ajutorul in privinta unui subiect unde legea mi se pare ambigua. Am dreptul sa imi confectionez acasa un obiect \"pirotehnic\" denumit ... (vezi toată discuția)
Fumigene si pedepse Lilou Lilou Sper sa ma ajute si pe mine cineva cu aceste intrebari. 1.Care sunt pedepsele pentru aprinderea fumigenelor si care este pretul amendei? 2.Care sunt urmarile ... (vezi toată discuția)
Autorizatie pentru petrecere in aer liber? calin_andrei calin_andrei Buna ziua, Nu stiu daca poate ajuta cineva, dar totusi va intreb: undeva la tara, intr-un sat, in cadrul unui resort/pensiune (care functioneaza ca unitate ... (vezi toată discuția)