Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pot sa fac venit din contul 4551?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pot sa fac venit din contul 4551?

Buna ziua. Firma este pe pierdere dar asociatul doreste sa fie pe profit. Avand creditata societatea prin contul 455 ma gandeam sa fac profit:455=758. Este legal asa? Asociatul doreste sa ia credit de aceea are nevoie ca firma sa aiba indicatorii buni. Nu as vrea ca sa fiu acuzat ca si contabil ca am masluit actele sau ceva de genul de aceea vrea sa fiu acoperit
In conditiile in care se face o intelegere scrisa semnata de ambele parti intre societate si asociat din care reiese ca renunta la acei bani, nu veti fi tras la raspundere.