avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1284 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pot sa fac venit din contul 4551?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pot sa fac venit din contul 4551?

Buna ziua. Firma este pe pierdere dar asociatul doreste sa fie pe profit. Avand creditata societatea prin contul 455 ma gandeam sa fac profit:455=758. Este legal asa? Asociatul doreste sa ia credit de aceea are nevoie ca firma sa aiba indicatorii buni. Nu as vrea ca sa fiu acuzat ca si contabil ca am masluit actele sau ceva de genul de aceea vrea sa fiu acoperit
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 15:27, 2 Ianuarie 2018
In conditiile in care se face o intelegere scrisa semnata de ambele parti intre societate si asociat din care reiese ca renunta la acei bani, nu veti fi tras la raspundere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inreg.contabile ptr.imprumut Vilcu Gina Vilcu Gina buna ziua, va rog sa ma invete cineva: administratorul societatii a incheiat un contact de imprumut catre firma pe care o administreaza in suma de 90000 lei, ... (vezi toată discuția)
Reducere sold cont 455 rodicasuta53 rodicasuta53 Buna ziua! Am si eu intrebare....Societatea are in balanta la sfr anului 2013 un sold f mare la contul 455,o pierdere mare care vine din anul 2011,2012 si ... (vezi toată discuția)
Pierdere BICOS BICOS SE POT INCHIDE CONTURILE 117 CU 455? (vezi toată discuția)