Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legea generala posterioara si speciala anterioara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legea generala posterioara si speciala anterioara

Am inteles mai intai ca o lege generala posterioara poate deroga de la una speciala anterioara daca prevede in mod expres acest lucru in continutul ei. Am notat la seminar ca o lege generala posterioara poate deroga de la una speciala anterioara lasand-o fara aplicabilitate, dar fara a o scoate din vigoare. Cand se abroga legea generala posterioara efectul ar fi ca legea speciala anterioara si-ar redobandi aplicabilitatea si atat. Nu se pune problema reintrarii ei in vigoare pentru ca fost in vigoare mereu. Care e diferenta intre abrogare si a lasa o lege fara aplicabilitate fara o abroga? Puteti sa imi dati un exemplu de 3 legi , generala 1 speciala 1 si generala 2?
AnduL, utilizator