Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Norma speciala - Norma generala - Aplicabilitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Norma speciala - Norma generala - Aplicabilitate

Intrebarea este urmatoarea : in cazul in care apare o legece stabileste anumite conditii, conditii de la care o norma speciala anterioara noii legi deroga , se aplica norma generala sau cea speciala? Dar in cazul in care norma generala posterioara spune ca ea se completeaza cu dispozitiile din norma speciala in masura in care acestea nu contravin celei generale - iar unele dispozitii din normele speciale sunt contrare celei generale nou adoptate - ce lege se aplica? Norma speciala deroga de la cea generala si in acest caz ?
Va multumesc si va rog sa imi raspundeti!
Legea noua se aplica in masura in care a abrogat expres sau implicit (prin noi dispozitii) dispozitile din legea speciala anterioara, aceasta din urma se va aplica numai pentru situatiile derogatorii neavute in vedere de legea noua conform principiului lex specialia generalibus derogant....
~ Conținut șters la cerere ~