Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea nr. 189/2003 privind asistenta judiciara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea nr. 189/2003 privind asistenta judiciara internationala in materie civila si comerciala, republicata 2009, este abrogată prin intrarea în vigoare a Noului Cod de procedură civilă - Cartea a VII-a - Procesul civil internațional ?

Stimați forumiști!
Știut fiind faptul că, conflictul dintre legea specială anterioară și legea generală ulterioară se rezolvă prin aplicarea conjugată a principiilor potrivit cărora norma specială se aplică cu prioritate față de norma generală - specialia generalibus derogant -, iar o normă specială nu poate să fie modificată sau abrogată decât în mod expres printr-o normă generală ulterioară, doresc opinii pe aspectul următor:
Legea nr. 189/2003 privind asistenta judiciara internationala in materie civila si comerciala, republicată în 2009, este abrogată prin intrarea în vigoare a Noului Cod de procedură civilă - Cartea a VII-a - Procesul civil internațional ?

Legea de punere in aplicare a Codului de procedura civila abroga prin art. 83 lit. k) "orice alte dispozitii contrare, chiar daca sunt cuprinse in legi speciale". Astfel sunt abrogate dispozitiile Legii 189 in masura in care sunt contrare codului.
Din lectura Legii 189 se poate vedea ca cele doua acte normative nu au acelasi obiect:

Obiectul reglementării
(1) Asistenţa judiciară internaţională în materie civilă şi comercială se referă la ansamblul procedurilor de cooperare între autorităţile judiciare române şi străine în vederea soluţionării unui litigiu, pe tot parcursul desfăşurării acestuia.