Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract comodat cu drept de subinchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract comodat cu drept de subinchiriere

O persoana juridică X a cărei activitate este suspendată de instanța pt un an deține o clădire care este închiriată .Aceasta societate incheie un contract de comodat cu drept de subînchiriere cu o alta societate Y.Cum trebuie sa procedeze societatea X proprietara a clădirii cu chiriașul? Sa-l notifice ca in baza contractului de comodat emis începând cu data de ....factura de chirie o va primi de la societatea Y sau cum?Se încheie contract nou de închiriere între societatea Y si chiriaș?
Mari2018, utilizator
Se va incheia un contract de inchiriere intre societatea Y si terta persoana (chirias), insa societatea x nu primii banii din chirie, ci societatea Y
Buna seara! Am si eu nevoie de un răspuns de la un cunoscător,dacă se poate ! Vreau sa îmi fac o frizerie pe IF,am semnat un contract de comodat ,dar nelămurirea mea este : detin 2 scaune de frizerie si l-am amenajat în asa fel încât sa mai vina o alta persoana lângă mine....nelămurirea mea este,pot subinchiria scaunul acestei persoane ? Care sunt demersurile? Am nevoie de aceasta clauza în contractul de comodat? Va mulțumesc, sper ca m-am făcut înțeleasă,sper ca am formulat corect...Va mulțumesc! O seara frumoasa