Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... semnatura condica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

semnatura condica

Sunt CMI-Cabinet medical individual si am angajat cu jumatate de norma kinetoterapeut ,care are program flexibil ,cand este nevoie ,la solicitari,
Cum semneaza in condica de prezenta?Este obligatoriu sa semneze?
Angajatorul e liber să stabilească dacă angajații au sau nu obligația de semna evidențele zilnice de lucru.
www.avocatnet.ro/articol_463...
Buna seara,
Condica de prezenta nu este obligatorie.
Controlul de la ITM solicita in primul rand condica de prezenta ,iar lipsa acesteia se poate solda cu amenzi foarte mari.In ce baza legala se poate contracara aceasta atitudine.
Potrivit art.119 C.mun., angajatorul are obligația de a ține la locul de muncă evidența orelor de muncă prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidențierea orei de începere și a celei de sfârșit al programului de lucru, și de a supune controlului inspectorilor de muncă această evidență, ori de câte ori se solicită acest lucru.

Pe cale de interpretare,
legiuitorul nu a reglementat obligativitatea folosirii condicii de prezenta si nici semnatura salariatului.