avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1106 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie cass la venitul din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie cass la venitul din inchiriere

In urma cu cativa ani ati facut un comentariu legat de oug 88/2013 in care precizati ca incepand cu 2014 veniturile din cedarea folosintei locuintei devin platitoare de cass.
As dori sa-mi spuneti ce articol din oug 88/2013 face aceasta precizare si-n ce masura se mai aplica Legea 571/2003, art 296 cu 22,25,27 si 28.
Precizez ca sunt in aceasta situatie si am primit recent o decizie a ANAF cu contributie pentru venituri rezultate din cedarea folosintei propriei locuinte aferente anului 2012!
Multumesc anticipat pentru raspuns.
La multi ani cu sanatate si impliniri!
Cu stima, Gh. Badea
Ultima modificare: Miercuri, 3 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: 2012florin2012 , utilizator 00:10, 5 Ianuarie 2018
M-am lamurit..Nimic nou sub soare....sau..o gramada de nemernici.
Ce credeti ca-mi spune ANAF-ul? E nevoie de bani domnule!!!!!
Pai luati-i cinstit nu prin frauda, am replicat.
Acum pentru cei ce sunt in aceeasi situatie: Plata cass pentru venituri din cedarea folosintei apartamentului (inchiriere) este obligatorie din 2014 si nu din 2012 cum am primit eu si probabil multi altii decizia de impunere.Acest lucru rezulta din OUG 88/2013 care modifica si completeaza legea 571/2003 (codul fiscal).Concret, la art.296-21, lista contribuabililor pentru cass este completata cu punctul i/ si se refera la veniturile din cedarea folosintei bunurilor. Acest punct intra in vigoare din 2014 si nu 2012 cum au facut "istetii" de la ANAF care stramba din nas acum cand vad contestatiile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass din venituri realizate pentru anul 2012 a unui pensionar care este si angajat Adriana_Stoica Adriana_Stoica Am primit decizia de impunere pentru CASS pe anul 2012 iar baza de calcul trecuta in decizie este doar pentru venituri din activitati independente si este ... (vezi toată discuția)
Cass retroactiv 2012 si 2013 mariaanghel mariaanghel Buna ziua, Intrebarea mea este legata de impunerea CASS, retroactiv pentru anii 2012-2013, impozit venituri din chirii. Incepand cu anul 2014, platesc CASS ... (vezi toată discuția)
Cod fiscal art.296^27 alin 2 bellefille bellefille Raspunsul acordat de ANAF unui contribuabil pensionar (sub 740) si care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor(un singur contract de ... (vezi toată discuția)