Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie cass la venitul din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie cass la venitul din inchiriere

In urma cu cativa ani ati facut un comentariu legat de oug 88/2013 in care precizati ca incepand cu 2014 veniturile din cedarea folosintei locuintei devin platitoare de cass.
As dori sa-mi spuneti ce articol din oug 88/2013 face aceasta precizare si-n ce masura se mai aplica Legea 571/2003, art 296 cu 22,25,27 si 28.
Precizez ca sunt in aceasta situatie si am primit recent o decizie a ANAF cu contributie pentru venituri rezultate din cedarea folosintei propriei locuinte aferente anului 2012!
Multumesc anticipat pentru raspuns.
La multi ani cu sanatate si impliniri!
Cu stima, Gh. Badea
george-neagu, moderator
M-am lamurit..Nimic nou sub soare....sau..o gramada de nemernici.
Ce credeti ca-mi spune ANAF-ul? E nevoie de bani domnule!!!!!
Pai luati-i cinstit nu prin frauda, am replicat.
Acum pentru cei ce sunt in aceeasi situatie: Plata cass pentru venituri din cedarea folosintei apartamentului (inchiriere) este obligatorie din 2014 si nu din 2012 cum am primit eu si probabil multi altii decizia de impunere.Acest lucru rezulta din OUG 88/2013 care modifica si completeaza legea 571/2003 (codul fiscal).Concret, la art.296-21, lista contribuabililor pentru cass este completata cu punctul i/ si se refera la veniturile din cedarea folosintei bunurilor. Acest punct intra in vigoare din 2014 si nu 2012 cum au facut "istetii" de la ANAF care stramba din nas acum cand vad contestatiile.