avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS retroactiv 2012 si 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS retroactiv 2012 si 2013

Buna ziua,
Intrebarea mea este legata de impunerea CASS, retroactiv pentru anii 2012-2013, impozit venituri din chirii.
Incepand cu anul 2014, platesc CASS pentru venituri din chirii. Pana in august 2013, am fost angajat si am platit CASS.
Exista OG 88/2013, care prevede plata CASS pentru venituri din chirii, incepand cu anul 2014. Am consultat codul fiscal, L571/2003, si la art. 296.21, incepand cu anul 2014, a fost introdus pct.i), persoanele care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor.
Va rog sa ma ajutati, poate exista o alta lege care prevede aceasta impunere retroactiva, si eu nu am gasit-o? Nici cei de la fisc nu m-au lamurit.
Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Contributie cass la venitul din inchiriere 2012florin2012 2012florin2012 In urma cu cativa ani ati facut un comentariu legat de oug 88/2013 in care precizati ca incepand cu 2014 veniturile din cedarea folosintei locuintei devin ... (vezi toată discuția)
Calcul cass Cosminagherase Cosminagherase Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Incepand din data de 1 ianuarie 2014, prin modificarea Codului fiscal, a fost introdusa obligativitatea platii ... (vezi toată discuția)
Plata cass la venituri din chirii joinutu joinutu salut ,,am o nelamurire in legatura cu cu cass incepand cu 2014..pensionarii*(cei cu pensie mai mica sau cei cu pensie mai mare de 740) si salariatii platitori ... (vezi toată discuția)