Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul unde rămâne dacă a întrat a 3 persoana?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul unde rămâne dacă a întrat a 3 persoana?

Bună ziua, este vorba despre o femeie căsătorită cu o fata de 14 ani care dorește sa divorțeze,motivul a găsit pe altcineva, întrebarea mea este.
Dacă face divorț pentru ca a cunoscut pe cineva pierde custodia copilu?
Constantinduta, utilizator
Custodia unui copil se obtine in urma unui divort. Nu pierde nicio custodie daca divorteaza.
Femeie ii este frica ca dacă apare a 3 persoana pierde copilu

gi-jane2, moderator
Descrieti situatia mai clar pentru a o putea intelege.

Femeia are un copil dintr-o casatorie anterioara si este in acest moment casatorita.
A cunoscut pe altcineva, vrea sa divorteze de actualul sot dar ii este teama ca va pierde custodia copilului incredintat in urma divortului.

Asa este?

Nu are de ce sa ii fie teama, nimeni nu poate fi obligat sa ramana casatorit.
Și nu poate pierde custodia copilu
Copilul este destul de mare 14 ani.In urma divortului copilul va fi audiat, daca el spune ca vrea la tata sunt sanse 90% sa mearga la tata, bine asta si daca tatal vrea.
Daca mama divorteaza ca vrea sa stea cu amantul nu este un motiv sa piarda custodia, custodia se poate pierde numai daca copilul vrea la tata si tatal vrea copilul.
Daca copilul spune ca vrea sa ramana la mama nu va pierde custodia.