Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Fotografii cu minori
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Fotografii cu minori

Buna ziua,

Va supun atentiei urmatorul subiect. Avem acceptul de a folosi pentru site-ul nostru cateva fotografii din arhiva personala a unei persoane fizice. Problema este ca dorim sa folosim si cateva fotografii ce au ca subiecte copii imbracati in constume nationale.
Intrebarea mea este : le putem folosi, fara acordul parintilor acelor copii (minori)? Repet: avem acordul fotografului (amator).

Site-ul va avea printre altele scop promotional si explicativ al produselor noastre. Ma puteti indruma catre o lege despre publicitate si fotografii publicitare?

Cu mii de multumiri, fotocami
Ok, va multumesc foarte mult. Citisem si eu articolele respective... Avem un cont deschis chiar la cei de la care mi-ati dat linkul (banuiesc ca nu trebuie sa ii pomenesc, pentru a nu le face reclama. :-)

Sincer, va multumesc, si va urez o zi buna,
Fotocami