avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Fotografii cu minori
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Fotografii cu minori

Buna ziua,

Va supun atentiei urmatorul subiect. Avem acceptul de a folosi pentru site-ul nostru cateva fotografii din arhiva personala a unei persoane fizice. Problema este ca dorim sa folosim si cateva fotografii ce au ca subiecte copii imbracati in constume nationale.
Intrebarea mea este : le putem folosi, fara acordul parintilor acelor copii (minori)? Repet: avem acordul fotografului (amator).

Site-ul va avea printre altele scop promotional si explicativ al produselor noastre. Ma puteti indruma catre o lege despre publicitate si fotografii publicitare?

Cu mii de multumiri, fotocami
Cel mai recent răspuns: fotocami , utilizator 09:46, 10 Februarie 2006
Ok, va multumesc foarte mult. Citisem si eu articolele respective... Avem un cont deschis chiar la cei de la care mi-ati dat linkul (banuiesc ca nu trebuie sa ii pomenesc, pentru a nu le face reclama. :-)

Sincer, va multumesc, si va urez o zi buna,
Fotocami

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna dimineața. o întrebare. are dreptul cineva sa ma posteze ... cristi cronos cristi cronos Buna dimineața. O întrebare. Are dreptul cineva sa ma posteze pe rețelele de socializare fără acordul meu? Mulțumesc. (vezi toată discuția)
Santaj cu poze intime Gabi 28 Gabi 28 Buna seara o persoana nu stiu cine mi-a zis ca imi distribuie pozele mele pe facebook. ..si sunt f intime vreau sa mentionez. ..ce poot face?va rog! (vezi toată discuția)
Utilizare fotografii fara acordul persoanei ancadria ancadria Buna, Sa presupunem ca fotografiez o persoana cu acordul acesteia. Daca doresc ulterior sa postez aceasta fotografie pe site-ul meu personal (sunt fotograf ... (vezi toată discuția)