Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata CAS și CASS pentru PFA cu norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata CAS și CASS pentru PFA cu norma de venit

Având în vedere ca sunt PFA cu norma de venit anuala, nu sunt si salariata și nu obțin venituri mai mari de 1900 lei lunar, ce variante am? Sunt obligata sa plătesc CAS și CASS la venitul de 1900 lunar? Pot renunta la plata uneia dintre ele?
Daca valoarea normei de venit din judetul dumneavoastra pentru codul caen al pfa este mai mare de acel plafon 12 x valoarea salariului minim pe economie adica 22800 lei anual, veti lati cass si cas calculate la acest plafon.