avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce drepturi am in SUA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce drepturi am in SUA

Vreau sa stiu ce drepturi am daca ma casatoresc cu.un cetatean american.
Ma refer la drepturile din America
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:45, 5 Ianuarie 2018
mai exact la ce drepturi va referiti ? De aia va casatoriti , pt drepturi ?
Nu, dar in orice tara exista o legislatie ca si la noi....cu drepturi si obligatii.
Voi fi sotia lui dar raman totusi un cetatean strain.....pana voi primi cetatenia americana.......
Plec infr-o alta tara asa ca este normal sa vreau sa stiu la ce sa ma astept.
Inteleg ca aici punem intrebari si primim raspunsuri dpdv legal , nu ironii...

.



gi-jane2 a scris:

mai exact la ce drepturi va referiti ? De aia va casatoriti , pt drepturi ?

pai asta intrebam, la ce drepturi, legate de familie sau cetatenesti ? Iar depre drepturile si legislatia unei tari, ar trebui sa va interesati la fata locului, in tara respectiva, nu pe un site romanesc
Avocatnet.ro, explicăm legislația, lunar, pentru milioane de români

se refera la legislatia tarii noastre.
Initial nu ati intrebat de nicio obligatie, numai de drepturi.., asa ca intrebarea mea a venit oarecum firesc.
In ce priveste drepturile familiei, conteaza si locul unde va casatoriti,

Art. 2589

Legea aplicabilă efectelor generale ale căsătoriei

(1) Efectele generale ale căsătoriei sunt supuse legii reşedinţei obişnuite comune a soţilor, iar în lipsă, legii cetăţeniei comune a soţilor. În lipsa cetăţeniei comune, se aplică legea statului pe teritoriul căruia căsătoria a fost celebrată.

(2) Legea determinată potrivit alin. (1) se aplică atât efectelor personale, cât şi efectelor patrimoniale ale căsătoriei pe care această lege le reglementează şi de la care soţii nu pot deroga, indiferent de regimul matrimonial ales de aceştia.

(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), drepturile soţilor asupra locuinţei familiei, precum şi regimul unor acte juridice asupra acestei locuinţe sunt supuse legii locului unde aceasta este situată.


Ultima modificare: Vineri, 5 Ianuarie 2018
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie in legea americana mihaelapetrescu63 mihaelapetrescu63 care este diferenta intre casatorie in legea romaneasca si cea in legea americana? (vezi toată discuția)
Succesiune-sotul cetatean strain mihaelaw mihaelaw In 2007 am achizitionat un apartament PE numele meu, (avand cetatenie dubla si domiciliul in strainatate) in Romania. In 2011 sotul a decedat. Acum aflu ca tb. ... (vezi toată discuția)
Bunurile de proprietate personala dobandite inaintea casatoriei in cazul unui mariaj cu un cetatean strain IrinaDeac IrinaDeac Buna ziua, As dori un raspuns la intrebarea urmatoare: daca bunurile achizitionate (teren, case, automobile) de sotie inainte de casatoria cu un cetatean ... (vezi toată discuția)