Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Va rog sa ma ajutati!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Va rog sa ma ajutati!

Buna ziua, va deranjez cu o problema legata de pensia anticipata.
Mama mea in varsta de 51 de ani a lucrat 31 ani si 3 luni dintre care 5 ani la Grupa 1, as dori sa stiu cum poate iesi cu pensie anticipata.
Va multumesc anticipat!

Mama dvs. indeplineste numai conditia referitoare la realizarea stagiului complet de cotizare pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, stagiu care este de 30 de ani. Varsta la care poate beneficia de acesta categorie de pensie este de 55 de ani.

Reducerea prevazuta de Legea nr. 19/2000 pentru activitatea realizata in grupe de munca nu se cumuleaza cu reducerea varstei standard de pensionare pentru a beneficia de pensie anticipata partiala.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea