Forum Discuţii juridice Executare silită credit neachitat prescriptie
Discuție deschisă în Executare silită

credit neachitat prescriptie

In 2006 am lucrat la intreprindere angajat pe termen nelimitat si am facut un imprumut in 2007 cu nevoi personale la banca (Pireus si Raiffeisen Bank), in care le plateam lunar din 2008 unitatea unde lucram a dat faliment si nu am m-ai putut plati datoriile ,dupa 10 ani Raiffeisen Bank ma executa dintro pensi lunara de 750 lei cu suma de 95 lei pe luna ,iar acum dupa 10 ani de zile nu m-a intrebat nimeni de la ,,Pireus,, de imprumut acuma mi-a trimis un executor Judecatoresc ,S.C. KRUK Romania S.R.L sa ii trimet bani in valoare de 12668,55 ron pe numele lui ,intrebarea este cum procedez ,exista o lege in care sa ma achite de aceasta datorie avand in vedere ca sun executat de catre o banca iar eu nu po sa ma descurc pt ca sunt bolnav cronic de inima cu un diagnostic angina pectorala severa si diabet zaharat si sufar si cu pamanii ,nu as putea sa ma descurc daca ma executa si aceasta banca pt ca d-au lunar pensia pe tratament ,va multumesc pt intelegere ,astept rasounsul Dumneavoastra .
gi-jane2, moderator
In viata nu scapi de trei lucruri, de fisc, creditori si moarte. Daca ultima este sigura, de fisc si creditori mai scapi daca datoriile se prescriu. Altfel, acestea se transmit mostenitorilor.
Datoriile trebuie platite, creditorii nu tin cont de starea de sanatate a debitorilor.
Daca nu aveti bunuri care sa fie executate, vandute si recuperate datoriile, singura cale este retinerea din pensie. Daca sunt mai multi creditori nu va pot retine mai mult de 1/2 din pensie pentru plata datoriilor.

Art. 409-Cod.proc.civ.
(2)Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.

Apelati la un avocat care sa va consilieze daca sunt indeplinite conditiile pentru prescrierea datoriilor.
contactati de urgenta un avocat si contestati executarea invocand implinirea termenului de prescriptie.